REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

W Google Play są już cztery różne wersje Chrome. Czym się różnią i którą wybrać?

Od teraz użytkownicy smartfonów i tabletów mogą korzystać z przeglądarki Google Chrome w wersji Chrome Canary. Jest to jedna z czterech wersji Chrome dostępnych w sklepie Google Play. Sprawdź, czym się różnią.

19.10.2016
8:47
Google Chrome
REKLAMA
REKLAMA

Wielu użytkowników może dziwić, że w Google Play są dostępne aż cztery wersje przeglądarki Google Chrome. Nie jest to jednak ten sam program i są one przeznaczone dla różnych użytkowników. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pobrać wszystkie i korzystać naprzemiennie, a następnie wybrać najbardziej pasujący użytkownikowi program.

Google Chrome - którą wersję wybrać?

Chyba nie muszę tłumaczyć, czym jest standardowa wersja Chrome? Statystycznie rzecz biorąc, jeżeli korzystasz z Internetu (a mam przeczucie graniczące z pewnością, że w tym momencie to robisz), zapewne jesteś jej użytkownikiem. Jest to najpopularniejsza przeglądarka internetowa zarówno na komputerach osobistych, jak też sprzętach mobilnych.

A co z pozostałymi trzema przeglądarkami Chrome?

Chrome Beta to wczesna wersja Google Chrome. Nowe funkcje są w niej dostępne wcześniej, ale nie są do końca dopracowane. Zatem ceną za szybszy dostęp jest mniejsza stabilność działania i większa liczba błędów. Jeżeli jesteś entuzjastą i lubisz śledzić nowości dodawane w Chrome, powinieneś bardzo poważnie rozważyć instalację właśnie tej wersji programu.

Z kolei Chrome Dev to deweloperska wersja przeglądarki. Nowe elementy są w niej dostępne jeszcze szybciej, ale jest ona jeszcze bardziej niestabilna i ma więcej błędów. Jeżeli Chrome Beta to wczesna wersja Chrome, to Chrome Dev to wczesna wersja Chrome Beta. Jest to program przeznaczony dla prawdziwych zapaleńców, którzy mogą poświęcić naprawdę wiele w zamian za możliwość testowania wczesnych funkcji tej przeglądarki.

Chrome Canary class="wp-image-522557"
Oto ikona Google Chrome Canary. Jest inna niż w przypadku pozostałych wersji przeglądarek Chrome.

Teraz w Google Play pojawiła się też przeglądarka Chrome Canary. To jest z kolei wczesna wersja Chrome Dev. Można ją określić jako przeglądarkę Chrome z dalekiej przyszłości. Warto jednak pamiętać, że przyszłość ta jest w dużej mierze alternatywna. Do Chrome Canary każdego dnia trafia mnóstwo nowych funkcji, ale wiele z nich jest wycinanych przy okazji tworzenia nowych wersji Chrome Dev.

Chrome Canary to codziennie aktualizowana przeglądarka pełna nowych funkcji, która potrafi czasem działać wręcz tragicznie. O ile wersje Dev i Beta mogą na upartego służyć do codziennego przeglądania sieci, to Chrome Canary jest oprogramowaniem zupełnie niedopracowanym, które potrafi doprowadzić przeciętnego użytkownika do szewskiej pasji. Jest przeznaczona tylko dla najbardziej zapalonych entuzjastów

Reasumując, Chrome Canary to ściek świadomości deweloperów tworzących Chrome.

REKLAMA

Jest on filtrowany ze złych pomysłów, które lecą prosto do kanału. Obiecujące pozostałości trafiają do rury z napisem Chrome Dev. Tam są uzdatniane, aż stają się Chrome Beta. Ten po ostatecznych szlifach staje się stabilną wersją przeglądarki, z której mogą korzystać nawet wyczuleni na najmniejsze niedoróbki użytkownicy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować kilka wersji Chrome jednocześnie i śledzić rozwój ulubionej przeglądarki bez utraty stabilności codziennego przeglądania sieci. Po prostu należy je pobrać ze sklepu Google Play.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA