REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chiński dron WZ-8. Oto najszybszy i najwyżej latający szpieg świata. Właśnie zrobili mu zdjęcie

Chiński dron WZ-8, który może latać z prędkością trzykrotnie większą niż dźwięk, ponownie pojawił się na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez amerykańskie satelity. W sieci opublikowano nową fotografię jednego z tych rozpoznawczych bezzałogowców. Maszyna została dostrzeżona w najnowocześniejszej bazie wojskowej we wschodnich Chinach.

24.05.2023
13:26
Chiński dron WZ-8. Oto najszybszy i najwyżej latający szpieg świata. Właśnie zrobili mu zdjęcie
REKLAMA

WZ-8 jest imponującym osiągnięciem technologicznym i pokazuje możliwości Chin w dziedzinie lotnictwa bezzałogowego. Dron WZ-8 jest symbolem rosnącej potęgi wojskowej Chin i globalnych ambicji Pekinu. Jest to również wyzwanie dla USA i jej sojuszników w regionie azjatycko-pacyficznym. 

REKLAMA

Nowe zdjęcie satelitarne pokazuje maszynę, która wydaje się być dronem WZ-8 zaparkowanym przed jednym z dwóch nowo wybudowanych hangarów na lotnisku Luan w prowincji Anhui. Zdjęcie zostało dostarczone przez Planet Labs, amerykańską firmę zajmującą się obrazowaniem Ziemi. Baza lotnicza Luan jest siedzibą 29. pułku lotniczego 10. Dywizji Bombowej Sił Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

To kolejne zdjęcie z WZ-8 w roli głównej. W zeszłym miesiącu fotografia bezzałogowca pojawiła się w tajnych dokumentach wojskowych USA, które wyciekły do sieci za sprawą żołnierza Massachusetts Air National Guard. Opublikowane zostały na Discordzie, co wywołało niemały skandal. Dokument został również opublikowany przez The Washington Post i widać na nim dwa WZ-8 zaparkowane na tym samym lotnisku. Nowe zdjęcia WZ-8 zobaczycie niżej.

WZ-8 to naddźwiękowy, zdalnie sterowany pojazd rozpoznawczy przeznaczony do działania na dużych wysokościach. Według niepotwierdzonych informacji WZ-8 może latać z prędkością Mach 3, czyli trzy razy szybciej niż dźwięk, na wysokości nawet 30 km. Dzięki temu działa poza zasięgiem większości systemów przeciwlotniczych. Dron wyposażony jest w radar z syntetyczną aperturą, który pozwala mu śledzić cele zarówno w powietrzu, jak i na wodzi oraz lądzie. Dodatkowo ma na pokładzie różnego rodzaju kamery i czujniki.

WZ-8 nie może startować o własnych siłach, zamiast tego jest wystrzeliwany z powietrza przez bombowiec Xi’an H-6M, który pełni rolę statku-matki. Po osiągnięciu odpowiedniej prędkości i wysokości przez H-6M, WZ-8 zapala swoje silniki rakietowe i odłącza się od bombowca. Samoloty startują z bazy Luan, a samolot uwalnia drona u wybrzeży wschodnich Chin kontynentalnych. Zgodnie z tajhnymi amerykańskimi dokumentami, które wyciekły do sieci, dron następnie przelatywać miał nad Tajwanem i Koreą Południową.

REKLAMA

WZ-8 zadebiutował na paradzie z okazji Święta Narodowego w Pekinie 1 października 2019 roku. Wtedy został opisany po prostu jako "dron rozpoznawczy o dużej prędkości", bez szczegółów dotyczących jego specyfikacji. Bezzałogowiec wszedł do służby w chińskich siłach powietrznych w 2021 roku i jak podawały chińskie media państwowe, ma zaawansowane zdolności rozpoznawcze. Państwowa telewizja CCTV cytowała chińskiego eksperta wojskowego Du Wenlonga, który powiedział, że WZ-8 może "odgrywać wyjątkową rolę w rozległym i szybkim rozpoznaniu obszarów otaczających Chiny".

Producentem drona WX-8 jest Chińska Korporacja Przemysłu Lotniczego (Aviation Industry Corporation of China). Maszyna ma 11,5 m długości, rozpiętość skrzydeł wynoszącą 6,7 m i wysokość 2,2 m. Dron napędzany jest przez dwa silniki rakietowe YF50.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA