REKLAMA

Kojarzycie X-Winga z Gwiezdnych Wojen? Amerykańskie siły specjalne właśnie go testują

No dobrze, może to nie jest jeszcze pełnowymiarowy myśliwiec rebeliantów z Gwiezdnych Wojen, ale z pewnością bardzo go przypomina. Mowa o nowym dronie kamikadze dla amerykańskich sił specjalnych, który właśnie rozpoczął testy.

23.01.2023 20.06
Kojarzycie X-Winga z Gwiezdnych Wojen? Amerykańskie siły specjalne właśnie go testują
REKLAMA

Point Blank, to nowy dron kamikadze produkowany przez firmę Israel Aerospace Industries. Warto na niego zwrócić uwagę z kilku względów. Z pewnością w oczy rzuca się niecodzienny kształt bezzałogowca, który do złudzenia przypomina kultowe X-Wingi. Point Blank jest oczywiście dużo mniejszy od szturmowego statku kosmicznego.

REKLAMA

Nowy dron waży 7 kg i może latać z zawrotną prędkością ponad 186 km/h. Osiąga przy tym maksymalny pułap 500 m. W powietrzu będzie mógł pozostawać do 20 minut. Głowica wybuchowa waży 2 kg i jak widać na filmach z testów jest niezwykle precyzyjna.

Na filmie, który zobaczycie niżej dron wbija się w bok furgonetki, eksploduje wewnątrz (co z pewnością skończyłoby się śmiercią wszystkich pasażerów), ale konstrukcja samochodu jest praktycznie nienaruszona. Oznacza to, że dron może być użyty to wyeliminowania celu nawet w mieście, minimalizując przy tym ewentualne straty wśród cywilów.

Point Blank startuje z ręki żołnierza i w przeciwieństwie do innych dronów kamikadze, może wrócić do oddziału, wylądować pionowo z powrotem w dłoni żołnierza i znów wystartować gdy zajdzie taka potrzeba.

REKLAMA

W czasie lotu operator maszyny obserwuje teren dzięki kamerom. Jeśli wykryje cel może go natychmiast zniszczyć przy pomocy drona.

Według IAI Point Blank będzie trudno wykrywalny, ze względu na niezwykle cichą pracę silników i minimalną ilość wydzielanego ciepła.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA