REKLAMA

Oto nowy sposób na zrobienie zrzutu ekranu w Windowsie. Microsoft wprowadza zmiany

System Windows daje nam kilka możliwości wykonania zrzutu ekranu. Niezwykle popularnym sposobem jest kliknięcie klawisza prtsc, czyli print screen, natomiast wydaje się, że Microsoftowi nie pasuje dotychczasowy sposób działania funkcji i coś z nią kombinuje. Przez to stare nawyki wykonywania zrzutu mogą pójść w kąt, ponieważ jest nowy sposób.

11.04.2023 19.27
reklamy windows 10 11
REKLAMA

Od lat zasada klawisza Print Screen nie uległa zmianie. Klikając go, to co mamy obecnie na ekranie,  zostaje zapisane do schowka, a zawartość możemy wkleić przykładowo do Painta albo od razu na czat do Messengera. Inaczej sprawa wygląda dla Win + prtsc, ponieważ taka kombinacja zapisuje zrzut ekranu jako plik w przeznaczonym do tego folderze.

REKLAMA

Wersja beta Windows 11 wdraża zmianę w zrzutach ekranu. Oto nowy sposób

Testowe wersje Windows 11 - Preview oznaczona numerem 22621.1546 oraz kompilacja z kanału beta 22624.1546 - dają dostęp do małej, ale z drugiej strony, dużej zmiany w działaniu klawisza Print Screen. Nowy sposób można kojarzyć z zupełnie innej opcji wykonywania zrzutu ekranu w systemie Windows - a mianowicie skrótu klawiszowego Win + Shift + S, czyli tego, który uruchamia Narzędzie Wycinanie, bądź - jak kto woli - Snipping Tool.

Tak, dobrze widzicie - klawisz prtsc w tych wersjach systemu Windows 11 domyślnie uruchamia Narzędzie Wycinanie, które zamraża ekran i pozwala nam zaznaczyć obszar bądź uwiecznić cały ekran. Narzędzie daje możliwość edytowania zrzutu, który automatycznie przechodzi do schowka, a nawet jego zapisania, a więc jest to naprawdę nowoczesne rozwiązanie.

Korzystającym ze skrótu Win + Shift + S ta zmiana może się spodobać, ale drugim - już niekoniecznie. Jest na to rozwiązanie, do którego niestety będzie się trzeba dokopać.

Jest ratunek dla tych, którym zmiana nie przypadnie do gustu

REKLAMA

W opcjach, a mianowicie w sekcji Ułatwienie dostępu > Klawiatura, znajdzie się suwak, który trzeba będzie dezaktywować, aby przywrócić „stare” działanie guzika Print Screen.

Wtedy zrzuty ekranu będą z powrotem kopiowane od razu do schowka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA