REKLAMA

Steam zablokował tysiące kont, bo gracze polubili recenzję. Recenzja była negatywna i kogoś poniosło

Valve, właściciele platformy Steam, czasami mają swoje dziwactwa. A raczej, podejmują dziwne decyzje, które trudno nierzadko uargumentować. Przykładowo zawiesili 2500 kont za to, że... polubiły jedną recenzję.

18.04.2023 09.36
steam playstation xbox
REKLAMA

Steam jest znany ze swoich surowych zabezpieczeń. Niektórzy społeczności CS-a uważają, że można wyłapać VAC bana za kompletnie nic. Oczywiście to nieprawda, ale nadal. Tym razem sprawa dotyczy zawieszenia kont użytkowników za prostą czynność, jaką jest… polubienie recenzji.

REKLAMA

Polubiłeś negatywną recenzję? Valve ma z tym problem.

Według wątku na forum Slashdot, każda osoba, która oznaczyła negatywną recenzję gry Waylander jako "pomocną", otrzymała e-mail od Valve, z informacją, że ich prawa do głosowania na jakąkolwiek recenzję na platformie zostały wstrzymane na 30 dni.

Osoby objęte ograniczeniami próbowały skontaktować się z Valve, ale otrzymały jedynie standardową odpowiedź od firmy. Ale co takiego znajdowało się w tej recenzji?

Negatywna recenzja zawierała podejrzenia

Gra Waylander to MOBA free-to-play. Tak samo, jak większość takich tytułów, wydawca zawsze stara się go mocniej zabezpieczyć przed hakerami. Stąd i do tutaj został zawarty system antycheatowy Sentry. Problem zauważył twórca negatywnej recenzji.

Według znalezisk użytkownika FREEDOMS117, które zawarł w swojej recenzji, program “Sentry Anti-Cheat” był dość podejrzany i miał działać w tle po zamknięciu Waylandera. Ba - użytkownik przekazywał tam o tym, że odinstalowanie programu było trudne nawet po usunięciu gry (!). A wisienką na torcie miało być to, że rzekomo program miał wysyłać pakiety danych do japońskich adresów IP.

Użytkownik wyjaśnił w swojej recenzji, jak całkowicie odinstalować Sentry, włączając w to instrukcje dotyczące usuwania wszystkich pozostałości w rejestrze. W karcie gry "Waylander" na streamie, ta recka była na szczycie, otrzymując aż 2439 pozytywnych głosów.

W sumie to FREEDOMS117 oberwał najmocniej: otrzymał ograniczenie na 30 dni, które blokuje wszystkie funkcje społeczności Steam. To uniemożliwiło mu publikowanie kolejnych recenzji, wysyłanie wiadomości na forum lub głosowanie na inne recenzje.

Valve zrozumiało swoje błędy i przeprosiło.

REKLAMA

Steam Support odpowiedział na zgłoszenia od użytkownika FREEDOMS117, usuwając ograniczenia na jego koncie oraz znosząc zakaz głosowania dla innych użytkowników. Wyjaśniono, że moderator pomylił oryginalną recenzję z instrukcjami dotyczącymi unikania oprogramowania antycheatowego

Początkowo jeden z moderatorów uznał, że recenzja mogłaby stanowić zagrożenie dla innych graczy, ponieważ zawierała kroki wymagające edycji rejestru. Ta pomyłka doprowadziła do nałożenia blokady na konto użytkownika i innych osób, które oznaczyły recenzję jako "pomocną". Support finalnie uznał, że recenzja nie zawierała żadnych linków phishingowych, prób oszustwa lub innych działań nieuczciwych, które uzasadniałyby blokadę.

Wydawca gry Warlander, Plaion, poinformował również, że oprogramowanie antycheatowe Sentry posiada błąd, który powoduje, że ikona programu pozostaje aktywna, pomimo że nie jest. Plaion dodał również, że Sentry Anti-Cheat nie zbiera żadnych informacji osobistych, ponieważ nie jest to wymagane do działania programu. Instrukcje dotyczące odinstalowania programu zostały umieszczone na stronie pomocy w grze na Steamie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA