REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Pamiętacie Angry Birds? SEGA kupuje Rovio za 3 miliardy zł

Finlandzkie studio Rovio, które swojego czasu było absolutnym liderem branży gier mobilnych, zostaje przejęte przez wydawcę SEGA za imponujące 3 miliardy złotych. Będą mieli co robić dla nowego właściciela.

17.04.2023
16:05
Pamiętacie Angry Birds? SEGA kupuje Rovio za 3 miliardy zł
REKLAMA

Dekadę temu pracownicy Rovio Entertainment mogli się czuć jak królowie i królowe świata. W 2012 roku mobilna seria Angry Birds przebiła miliard pobrań. Studio zapowiedziało porty na stacjonarne konsole, a także pozyskanie licencji Star Wars. Wściekłe Ptaki stały się synonimem sukcesu, uzmysławiając wydawcom z całego świata, jak wielkie pieniądze są do zgarnięcia na mobilnym rynku gier wideo.

REKLAMA

Jednak już dwa lata później - w 2014 roku - Rovio zaczęło mieć pierwsze kłopoty. Kolejne odsłony Angry Birds nie były tak popularne jak wcześniejsze części. Firma zwolniła ponad 300 pracowników oraz zamknęła kilka biur. Przychody przedsiębiorstwa spadły o 3/4, a dwa pełnometrażowe filmy kinowe pozwoliły Rovio utrzymać się nad kreską wyłącznie przez krótki okres.

Teraz, w 2023 roku, twórcy Angry Birds staną się częścią SEGA. Rovio ma być kupione za ponad 700 mln euro.

SEGA oficjalnie poinformowała o swoich zamiarach za pośrednictwem informacji prasowej. Wynika z niej, że japońska korporacja chce przejąć większość udziałów Rovio za pośrednictwem oddziału w Wielkiej Brytanii, przeznaczając na ten cel 706 mln euro - ponad 3,2 mld zł. Dla porównania, Activision Blizzard nabyło mobilnych twórców z King (Candy Crush) za 5,9 miliarda dolarów.

Z tej samej informacji prasowej wynika, że przejęcie było wcześniej uzgodnione z kierownictwem Rovio, wspierającym zakup przez Japończyków. Prezes Rovio Alexandre Pelletier-Normand podkreśla zalety takiej transakcji, zyskując możliwość wykorzystania popularnych licencji należących do SEGA w segmencie gier mobilnych.

W Rovio będą mieli pełne ręce roboty. SEGA ma wiele serii nadających się na mobilne odsłony.

REKLAMA

Współczesna SEGA jest znana z takich serii jak Sonic, Football Manager, Yakuza, Crazy Taxi, Virtua Fighter, Total War, Shenmue, Streets of Rage, Virtua Tennis, Phantasy Star, Persona, Aliens, Company of Heroes czy Puyo Puyo. Wiele z nich bez problemu może zostać przeniesiona na mobilne ekrany, z zachowaniem głównych założeń rozgrywki.

Do mobilnego charakteru Rovio szczególnie pasuje niebieski Sonic, który jest aktualnie w świetnej formie. Chociaż najnowsze gry z jego udziałem są co najwyżej niezłe, wygadany jeż bije rekordy rozpoznawalności dzięki kinowym debiutom u boku Jima Carrey'a. Dlatego można się spodziewać, że kolejne mobilne produkcje z Sonikiem - chociaż i tak jest już ich sporo - będą wyłącznie kwestią czasu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA