REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Oryginalne Angry Birds idą do piachu. Masz ostatnie godziny na pobranie klasyka

Niech pierwszy kamieniem rzuci ten, kto nigdy nie zagrał w kultowe już Wściekłe Ptaki. Po wielu wariacjach i spin-offach klasycznej gry, Rovio zdecydowało się ponownie wydać Angry Birds w ich oryginalnym wydaniu by... uśmiercić je w mniej niż rok. Fińskie studio argumentuje to dobrem innych gier, a ty masz jedynie kilka godzin na pobranie oryginalnego Angry Birds, zanim zniknie z Google Play.

22.02.2023
18:51
Oryginalne Angry Birds idą do piachu. Masz ostatnie godziny na pobranie klasyka
REKLAMA

Angry Birds to jedna z najważniejszych marek w świecie mobilnej rozrywki. Jeżeli ktoś się zechce kłócić, to niech kłóci z 500 milionami pobrań w dwa lata od pojawienia się gry, z dwoma filmami, kolejnymi grami, którymi Rovio sypie jak z rękawa oraz armią pluszaków.

REKLAMA

W ubiegłym roku Rovio zaskoczyło fanów klasycznego Angry Birds - które znamy z początku ubiegłej dekady i wydało grę Rovio Classics: Angry Birds. Gra ta jest dosłownym portem oryginału, zachowując jego interfejs użytkownika, animacje, mechanikę oraz fizykę za skromną cenę dolara (lub 5,79 złotych) - bez dalszych mikrotransakcji. Jednak wszystko, co dobre szybko się kończy, bo Rovio przerabia klasyczne Angry Birds na rosół. Po mniej niż 11 miesiącach na rynku Rovio Classics: Angry Birds znika z Google Play i App Store. Powód jest dość... kuriozalny.

To koniec oryginalnego Angry Birds. Rovio zasłania się dobrem innych gier i samego studia

Fińskie studio Rovio Entertainment poinformowało o usunięciu ze sklepu re-make'u klasycznego Angry Birds - Rovio Classics: Angry Birds. Powodem decyzji jest "negatywny wpływ" jaki gra ma na inne dzieła studia.

Jak wyjaśnia jeden z pracowników studia na oficjalnym serwerze Discorda Rovio, Rovio Classics: Angry Birds hamuje rozwój innych gier, sprawiając, że "trudniej jest pracować nad innymi grami i projektami".

Według niezadowolnych graczy, powód jest inny: w przeciwieństwie do innych gier studia, ta kosztuje zaledwie dolara. I jest to jedyna transakcja pomiędzy Rovio a użytkownikiem - Rovio Classics: Angry Birds nie zawiera mikrotransakcji. Nie zawiera także reklam, które mogłyby studiu przynieść kolejny zysk.

Jak możemy przeczytać w komunikacie wydanym przez fińską firmę, dalszy los gry zależy od platformy.

W sklepie Google Play mamy ostatnie godziny na zakup i pobranie gry. Rovio Classics: Angry Birds zniknie ze sklepu w czwartek 23 lutego, jednakże wszyscy którzy do tego czasu zakupią i pobiorą grę, będą mogli nadal z niej korzystać.

Z kolei w App Store gra zmieni nazwę na "Red's First Flight" i pozostanie dostępna do kupienia, póki Rovio nie podejmie dalszych decyzji co do przyszłości gry.

Czy Angry Birds jest nadal popularne? Zapytaliśmy o to sztuczną inteligencję Binga

Angry Birds swój szczyt popularności miało w 2012 roku, kiedy to miesięcznie w oryginalne wydanie gry miesięcznie grało około 260 milionów graczy. Jednak już w 2014 roku ilość graczy spadła do jedynie 200 milionów. Pomimo rozrostu marki i tworzenia kolejnych gadżetów, gier oraz filmów, zainteresowanie grą stopniowo spadło m.in. za sprawą przesycenia rynku kolejnymi grami z Angry Birds w tytule oraz rosnącą konkurencją ze strony gier innych wydawców.

O popularność gry zapytaliśmy sztuczną inteligencję Bing, według której kultowej marce brakuje sporo do poprzednich szczytów popularności.

 class="wp-image-3360284"
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA