REKLAMA

Miał być iPhone za 700 zł, wyszła wielka wtopa. Tyle sztuk smartfonów sprzedali Rosjanie

Rosyjska ofensywa technologiczna trwa, ale niekoniecznie rozwija się tak, jak oczekiwano. AYYA T1 miała być alternatywą dla iPhone'a w rozsądnej cenie, ale skończyło się jak zwykle. Zamiast sukcesu, sprzedaż przypomina wyniki z bazaru.

04.04.2023 10.10
Miał być iPhone za 700 zł, wyszła wielka wtopa. Tyle sztuk smartfonów sprzedali Rosjanie
REKLAMA

Jak wygląda rosyjska myśl technologiczna? Tanio, niekoniecznie nowocześnie, ale ma być odpowiedzią na zachodnie nowinki technologiczne. W październiku 2021 roku do sprzedaży w Rosji trafił smartfon AYYA T1.

REKLAMA

Jak wygląda AYYA T1?

Pod względem podzespołów, T1 to taki najtypowszy ze średniaków, tyle że był nowoczesny i w miarę świeży pięć lat temu: 8-rdzeniowy chipset Helio P70, 4 GB pamięci RAM oraz 6,5-calowy ekran.

Zaletami urządzenia są dwa aparaty, 12 i 5 Mpix, z tyłu urządzenia, bateria 4 tys. mAh oraz specjalny dedykowany fizyczny przycisk do natychmiastowego wyłączania wszystkich kamer i mikrofonów, co było bardzo podkreślane przez deputowaną Dumy Państwowej, Marię Butinę.

Firma Smartecosystems, która jest częścią państwowego konglomeratu Rostec, odpowiada za projekt oraz dystrybucję. Telefony są montowane w Chinach, sprzedaż odbywa się wyłącznie na terenie Rosji.

Cena? Smartfon na początku był wyceniony na 15-19 tys. rubli, co w 2021 roku przekładało się na około 500-700 złotych. Teraz AYYA T1 jest przeceniona w sklepie Yandexu - chociaż kosztuje "jedyne" 13420 rubli, czyli 170 dolarów lub 725 złotych.

Sprzedaż? Jak na bazarku. Mniej niż tysiąc sztuk w półtora roku.

Jeśli zastanawiacie się, ile sztuk hitowego smartfona zaprojektowanego przez Rosjan dla Rosjan sprzedano w Rosji - to mniej więcej tyle, ile można byłoby go sprzedać na przeciętnym bazarku w tym samym czasie. Od października 2021 roku do końcówki marca 2023 roku sprzedano tylko 905 sztuk telefonu spośród około 5 tys. wyprodukowanych, jak podaje "Moscow Times". Mowa tutaj o prywatnych odbiorcach, którzy zdecydowali się kupić AYYA T1.

Luźno licząc, w około 515 dni od premiery, codziennie sprzedawało się około 1,75 smartfona. Mówi się o tym, że Apple sprzedaje na świecie około 700-900 tys. iPhone’ów w jeden dzień. I to według starych danych z lutego 2018 roku.

Choć “Moscow Times” powołując się na portal “Vedomosti” przekazuje, że AYYA T1 trafiła do 2 tysięcy użytkowników, - byli to głównie użytkownicy rządowi, organy ścigania oraz personel powiązany z energią jądrową.

REKLAMA

Kto aktualnie dominuje na rosyjskim rynku?

Nie jest prawdą, że w 2022 roku nie kupowano smartfonów w Rosji. Wręcz przeciwnie - ludzie tam kupują telefony, ale z jakiegoś względu nie decydują się na rosyjską markę AYYA. W zeszłym roku sprzedano tam aż 24,5 milionów urządzeń, z czego 35 proc. rynku należało do Xiaomi, jak wynika z raportu "Statista”.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA