REKLAMA

Te laptopy trafią do rąk czwartoklasistów. Poznaliśmy dokładny model 

W ostatnich miesiącach jest głośno o laptopach, które polski rząd ma rozdać uczniom całkowicie za darmo. Im coraz bliżej realizacji planu, tym więcej informacji zyskujemy - tym razem minister cyfryzacji podał dokładną markę i model laptopa, który trafi do rąk czwartoklasistów.

19.04.2023 15.11
Te laptopy trafią do rąk czwartoklasistów. Poznaliśmy dokładny model 
REKLAMA

Pod koniec marca poinformowaliśmy, że laptopy rozdane przez rząd będą oznaczone znaczkiem orzełka, który będzie wygrawerowany na obudowie sprzętu, a jeszcze wcześniej podano wymagane minimalne wymagania, które te urządzenia muszą spełniać. Jednak najnowsze doniesienia jeszcze bardziej przybliżają nam sprawę - ponieważ dowiedzieliśmy się, że będą to laptopy wyprodukowane przez Asusa.

REKLAMA

Laptopy Asus Expertbook trafią do rąk czwartoklasistów. Wydają się naprawdę niezłe! 

Na swoim oficjalnym profilu minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podaje dokładny model laptopów, które trafią do czwartoklasistów w nadchodzącym roku szkolnym. Wybrano model Asus ExpertBook B1502CBA, który został zaproponowany przez sklep x-kom - ten również złożył najkorzystniejszą ofertę i najpewniej (choć nie jest to przesądzone) będzie dostarczał urządzenia.

Co prawda, minister nie podaje dokładnej specyfikacji laptopów, ale w odpowiedzi na zapytanie jednego z użytkowników ujawnił również koszt pojedynczego komputera, który ma wynosić 2952 złote brutto. Nie jest to oczywiście regularna cena sprzętu, a kwota, która najpewniej została utargowana ze względu na tak ogromny zakup. Mowa tu przecież o ok. 400 tysięcy laptopów.

W sklepie x-kom cena laptopa rozpoczyna się od 3699 złotych. No, ale jak ze specyfikacją urządzeń? Sprzęty są oferowane w różnych wersjach, ale ich cechą wspólną są procesory Intel Core 12. generacji - i3-1215U lub i5-1235U, połączone z 8 lub 16 GB pamięci operacyjnej DDR4-3200. Do dyspozycji laptopy mają 256 lub 512 GB na dysku SSD.

Choć takie wersje są oferowane w sklepie, to wiemy, że uczniowie dostaną wersje laptopa z 8 GB pamięci operacyjnej i 256 GB pamięci SSD. Co więcej, sprzęty mają zapewniać ~1470 punktów w teście CrossMark. A w bazie danych benchmarku podobną wydajność oferuje i3-1215U, a nie i5-1235U, który zapewnia uśredniony wynik 1576 punktów.

(źródło: ASUS)
REKLAMA

Z dodatkowych cech omawianego laptopa ASUS ExpertBook warto wymienić 15,6-calowy wyświetlacz FullHD o jasności 250 nitów, obecność pełnego zestawu złącz, czy nawet podświetlanej klawiatury.

Urządzenia oczywiście działają na systemie Windows 11. Jest nowocześnie!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA