REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

W tym karty graficzne AMD Radeon są lepsze od NVIDIA GeForce

Od lat toczy się spór, który producent - czy NVIDIA, czy AMD ma w ofercie lepsze karty graficzne. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, natomiast Czerwoni na swojej stronie internetowej pokazali pewną ciekawą zależność. I w tym aspekcie układy Radeon są górą nad niektórymi propozycjami z serii GeForce.

16.04.2023
14:14
AMD Radeon RX 7900 XTX
REKLAMA

Ile komputerów, tyle konfiguracji sprzętowych. Obecny rynek daje nam ogromne możliwości wyboru komponentów do naszych stacjonarnych pecetów i z pewnością znajdzie się wielu fanów propozycji jednych lub innych producentów.

Czasem jednak warto porzucić sentyment do marki i wybrać propozycję z najlepszym stosunkiem wydajności oraz możliwości do ceny. AMD serwuje w swoich kartach więcej VRAM-u, który w nowoczesnych grach może być na wagę złota.

REKLAMA

Karty AMD Radeon RX mają znacznie więcej VRAM-u od swoich odpowiedników cenowych NVIDII

Na stronie internetowej AMD Community pojawił się ciekawy artykuł, który podkreśla istotę pamięci wideo w nowoczesnych kartach graficznych. Patrząc na nowoczesne gry komputerowe, zapotrzebowanie na VRAM rośnie. Pokazuje to przykład The Last of Us Part 1 na PC, gdzie do rozdzielczości 1440p, karta graficzna z 8 GB pamięci wideo może nie wystarczyć, chyba że zejdziemy z detalami graficznymi do ustawień średnich.

Wykres AMD nie daje złudzeń - aby zagrać w TLOU Part 1 w 4K, potrzebujemy układu z 11,2 GB pamięci wideo, podobnie jest w przypadku Hogwarts Legacy. Jeszcze bardziej zasobochłonnym tytułem jest odświeżony Resident Evil 4 Remake, bo do 4K wymaga się karty z 16 GB wideo na pokładzie. Niemniej jednak karty graficzne do rozdzielczości 4K mają tego typu pamięci - RTX 4080 oferuje 12 GB, RTX 4080 - 16 GB, zaś RTX 3090/4090 - 24 GB.

AMD Radeon karty graficzne VRAM gry class="wp-image-3549194"
(źródło: AMD)

Inaczej sprawa wygląda w kartach dla niższych rozdzielczości - 1440P, gdzie do ustawień ultra w The Last of Us Part 1 potrzeba około 10 GB VRAM-u, a takie karty jak RTX 3070/RTX 3070 Ti stworzone do rozdzielczości 1440p, niestety mają tylko 8 GB. Natomiast konkurencyjne RX 6800/RX 6800 XT, które możemy kupić w podobnych cenach, mają już po 16 GB pamięci wideo, a taka wartość powinna wystarczyć do nowych gier.

Brak pamięci wideo w karcie graficznej to same problemy

REKLAMA

Niedobór VRAM-u karty graficznej może tworzyć problemy - mniejszą wydajność, błędy z teksturami, a nawet nierzadko zawieszanie się gier w najgorszych momentach. Dlatego dobór odpowiedniej karty graficznej do potrzeb nie jest taki prosty, jak się wydaje.

Karty GeForce RTX mają ogrom zalet - przykładowo wyższą wydajność w ray tracingu, lepszą technikę DLSS od AMD FSR, a nawet sprawniejsze działanie w aplikacjach użytkowych.

To nie jest tak, że powyższy wykres potwierdza wyższość układów AMD. Każde GPU ma swoje zalety i wady, a więc najlepiej wybierać grafikę idealnie do potrzeb - określonych gier, programów, ogólnie rzecz biorąc - zastosowań. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA