REKLAMA

Elon Musk stracił grube miliardy w jeden dzień. Jaka szkoda

Mega-miliarder, który miał przywrócić wolność słowa na Twitterze, stracił wartość swojego majątku na poziomie 53 miliardów złotych. Czy teraz będzie go stać na kupienie nowej Tesli? Hejterzy powiedzą, że nie.

21.04.2023 07.43
Elon Musk
REKLAMA

Elon Musk to jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi na świecie. Jego bogactwo wydaje się być nieosiągalne dla zwykłych ludzi, ale ostatnio nie przeżywa najlepszego okresu. Jego zakup Twittera wyglądał jak południowoamerykańska telenowela połączona z "Klanem".

Tesla również miała trudny okres, ale przynajmniej podczas wydarzenia w trzecim kwartale 2023 roku dowiemy się więcej o zapowiadanym od lat Cybertrucku. Jednak ostatnie ogłoszenie jej wyników nie pomogło Elonowi, ponieważ stracił miliardy. Gdyby tego było mało, w czwartek doszło jeszcze do wybuchu Starshipa.

REKLAMA

Elon Musk stracił miliardy ze swojego majątku

Jak podaje zaktualizowany indeks miliarderów Bloomberga, Elon Musk stracił ponad 12,6 miliarda dolarów (czyli 52,87 miliarda złotych) w ciągu jednego dnia. Gdybyśmy uwzględnili stratę z ostatnich trzech dni, to otrzymalibyśmy kwotę blisko 71 miliardów dolarów. To spora strata.

Musk nadal pozostaje drugą najbogatszą osobą na świecie. Jego majątek jest wyceniany na 687 miliardów złotych, a w jego portfolio znajdują się takie firmy jak SpaceX, Tesla czy Twitter.

A kto jest najbogatszą osobą na świecie? Nadal to Bernard Arnault, prezes LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, największego na świecie producenta dóbr luksusowych. Jak podaje Bloomberg, posiada on kontrolę nad około połową LVHM, a jego majątek jest wyceniany na 926 miliardów złotych.

Dlaczego Elon Musk tak dużo stracił?

Jakim cudem ktoś mógł stracić tak dużo majątku w jednym momencie? Dla niego to "tylko" mniej niż 10 proc., więc pewnie sobie to odrobi. Ale dlaczego tak się stało? Są trzy wydarzenia z ostatnich dni, które wymienia Business Insider, które mogą tłumaczyć tak duży spadek:

REKLAMA
  • SpaceX: w czwartek rakieta Starship eksplodowała kilka minut po starcie;
  • Tesla: opublikowany został raport za Q1 2023, a z niego dowiedzieliśmy się o spadku przychodów firmy o 24 proc. względem ub.r.;
  • Twitter: kolejne kontrowersje, tym razem w czwartek 20 kwietnia (haha, bo wiecie, 4/20) niebieskie weryfikacje zostały usunięte osobom niepłacącym za nie.

Cena akcji Tesli spadła o ponad 9 proc. po ujawnieniu raportów, co miało znaczący wpływ na wycenę majątku Muska, który posiada w niej aż 13 proc. udziałów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA