REKLAMA

Dron Jackal to latający czołg. Nadchodzi nowa era walki

Do tej pory małe drony miały problem z odpalaniem rakiet. Wiszące w powietrzu bezzałogowce są zwyczajnie za mało stabilne, by móc strzelać pociskami do czołgów. Dron Jackal rozwiązuje ten problem. Dzięki ośmiu wirnikom maszyna zachowuje wystarczającą równowagę, a na pokład zabiera dwie potężne rakiety.

20.04.2023 16.58
Dron Jackal
REKLAMA

Jackal to nowy system dronów wielozadaniowych zdolnych do wykonywania różnych rodzajów misji bojowych. Jackal jest zaprojektowany i opracowany przez ekspertów z brytyjskiej firmy Flyby Technology, we współpracy z tureckimi partnerami FlyBVLOS Technology i Maxwell Innovations.

Dron ma za sobą pierwsze próby w locie. Jackal bez problemu odpalał pociski przeciwpancerne. Wideo z tych prób zobaczycie niżej. Zostały one przeprowadzone w październiku 2022 r., ale informacje na ten temat ujawniono dopiero w tym tygodniu.

REKLAMA

Jackal jest dronem pionowego startu i lądowania (VTOL), który może pełnić takie role jak: zwalczanie celów na polu walki, wsparcie powietrzne bliskiego zasięgu, zwalczanie śmigłowców w locie i niszczenie czołgów, a także pasów startowych i dróg. Jackal ma osiem wirników i może startować i lądować pionowo, a więc nie potrzebuje pasów startowych. Oznacza to również, że Jackal może operować z ukrytych lokalizacji.

Jackal może przenosić i odpalać pociski Thales Lightweight Multirole Missile (LMM). Pociski LMMopracowane zostały przez firmę Thales dla brytyjskich sił zbrojnych. Pociski te mogą zwalczać cele takie jak pojazdy opancerzone, szybkie łodzie patrolowe, śmigłowce, samoloty i drony. LMM mają masę około 13 kilogramów i długość około 1,3 metra.

Pociski LMM mają głowicę bojową o masie 3 kilogramów z ładunkiem kumulacyjnym i odłamkowym. LMM mają zasięg do 8 kilometrów i prędkość ponad 1,5 Macha. Pociski mają system naprowadzania laserowego lub na podczerwień w zależności od trybu działania. Pociski te są również używane przez armię brytyjską jako część systemu obrony powietrznej opartego na pociskach Starstreak.

Pocisk LMM
REKLAMA

Jackal ma średnicę około 2 metrów i masę około 35 kilogramów. Może przenosić do dwóch pocisków LMM o masie około 16 kilogramów każdy. Może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę i ma zasięg ponad 6 kilometrów. Może być sterowany zdalnie lub działać w trybie autonomicznym.

Piękno Jackala polega na tym, że jest tak szybki, jak załogowy śmigłowiec. Możemy z niego strzelać w zawisie lub w ruchu. Możemy więc ścigać cel i strzelać jednocześnie, ale możemy też wisieć nad wierzchołkami drzew i strzelać z daleka, nie będąc wykrytymi. Wojna się zmienia, a Szakal jest częścią przyszłości

- mówi założyciel i dyrektor generalny Flyby, Jon Parker, były pilot RAF.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA