REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Tak wygląda serce konsoli ROG Ally. Oto procesory Ryzen Z1 oraz Z1 Extreme

Po wielu tygodniach domysłów dotyczących serca nadchodzącej przenośnej konsoli Asus ROG Ally, która została zaprezentowana początkiem miesiąca, wreszcie zyskujemy oficjalne informacje na temat procesora. I to prosto od AMD, które pochwaliło się dwoma wariantami czipów Ryzen Z1

25.04.2023
18:07
Tak wygląda serce konsoli ROG Ally. Oto procesory  Ryzen Z1 oraz Z1 Extreme
REKLAMA

AMD wreszcie potwierdziło specyfikację i pochwaliło się wydajnością procesorów, które napędzą konsolę Asus ROG Ally. Dane producenta sugerują, że zaoferują naprawdę dobrą wydajność - choć nie obędzie się bez kompromisów.

REKLAMA

Specyfikacja AMD Ryzen Z1 i Z1 Extreme. Wydajność w grach wydaje się ich mocną stroną

Jak podał w swoim tekście Szymon, konsola ROG Ally będzie oferowana w dwóch wersjach - z procesorami Z1 i Z1 Extreme, które mają się od siebie różnić. Dzieje się tak przez wzgląd na samą specyfikację układów, ponieważ te wydają się zgoła odmienne.

Ryzen Z1 został wyposażony w 6 rdzeni i 12 wątków - zastosowano tu architekturę Zen 4 i co ciekawe, 4 nm proces technologiczny - a nie jak desktopowe procesory Ryzen 7000, 5 nm. Czip ma do dyspozycji 4-rdzeniowy układ graficzny RDNA 3 i 22 MB pamięci cache, a taka konfiguracja zapewnia do 2,8 TFLOP w wydajności graficznej.

Natomiast Ryzen Z1 Extreme to jeszcze wyższa półka, ponieważ AMD wyposażyło go w 8 rdzeni i 16 wątków - również Zen 4 przy 4 nm procesie litograficznym, ale jego układ graficzny ma być kilkukrotnie potężniejszy, ponieważ zastosowano tu 12 rdzeni RDNA 3. Procesor ma do dyspozycji 24 MB pamięci Cache i oferuje wydajność 8,6 TFLOP.

Konfiguracja zastosowana w Z1 Extreme ma oferować naprawdę dobrą wydajność. Czip został przetestowany na podstawie konsoli ROG Ally w rozdzielczości 720p i niskich ustawieniach graficznych w GTA V, Forza Horizon 4, SOTR, czy Red Dead Redemption 2, gdzie gra uzyskiwała ponad 60 FPS, choć w nowoczesnym Far Cry 6 jest to 59 FPS.

Podstawowy AMD Ryzen Z1 to trochę inna bajka i mimo że czip oferuje dobrą wydajność, daleko mu do wersji Extreme, choć w takim Far Cry 6… zapewnił 2 FPS więcej niż mocniejszy układ.

Wszystko rozbija się o pobór mocy.

REKLAMA

Wyniki z powyższych wykresów zostały osiągnięte na trybie turbo konsoli ROG Ally, który umożliwia pobór mocy 30 W. A jak wiemy, Steam Deck w wymagających grach pobierając 15 W, jest w stanie wytrzymać około 2 godzin na jednym ładowaniu - sprzęt ma do dyspozycji baterię 40 Wh. 

Wydajność na papierze jest dobra, ale zobaczymy, jak Asus rozwiąże sprawę akumulatora i jaką faktyczną wydajność czip zapewni przy rozsądnym poborze mocy na poziomie ok. 15 W. Wszystko zobaczymy dopiero po premierze ROG Ally, dla której czipy Z1 i Z1 Extreme obecnie są dedykowane na wyłączność.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA