REKLAMA

Tryb bezpieczny systemu Android. Czym jest, jak go włączyć i wyłączyć? Poradnik

Włączasz telefon i widzisz szare ikony aplikacji, a w rogu ekranu napis "tryb awaryjny". Nie martw się, twój telefon nie uległ awarii. Czym jest tryb bezpieczny i jak go wyłączyć i włączyć? Wyjaśniamy.

09.03.2023 12.27
Tryb bezpieczny systemu Android.
REKLAMA

Niejednokrotnie zdarzyło się, że po instalacji jednej z aplikacji telefon zwalniał czy wręcz stawał się niezdatny do użycia. W jednych przypadkach było to złośliwe oprogramowanie, w innych źle zoptymalizowana aplikacja czy błędy programistyczne.

REKLAMA

Na tego typu sytuacje Google przygotował małe remedium: tryb bezpieczny (zwany również trybem awaryjnym) systemu Android. Na codzień nie ma on żadnych zastosowań, jednakże może okazać się zbawienny w przypadku problemów z telefonem. Lub utrapieniem w przypadku przypadkowego włączenia.

Czytaj też:

Tryb bezpieczny w systemie Android - co to jest?

Tryb bezpieczny to specjalny tryb działania telefonu (lub dowolnego innego urządzenia z systemem Android), którego celem jest wsparcie użytkownika w zdiagnozowaniu problemów z urządzeniem spowodowanych przez aplikacje firm trzecich. W trybie bezpiecznym można używać tylko niezbędnych aplikacji i funkcji dostarczonych z urządzeniem. Dzięki temu możliwym jest zidentyfikowanie, która aplikacja jest przyczyną problemów i jej odinstalowanie.

Tryb bezpieczny nazywany jest również awaryjnym ze względu na jego podobieństwo do trybu awaryjnego w systemach Microsoft Windows oraz faktu, że telefon w trybie awaryjnym w lewym dolnym rogu wyświetla tekst "tryb awaryjny" (aczkolwiek niemożliwy do uchwycenia na zrzutach ekranu).

Jak włączyć tryb bezpieczny w systemie Android?

Urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Android różnią się pomiędzy sobą wersją nakładki systemowej, jak i samego systemu. Większości z nich mechanizm jest jednak podobny.

Wystarczy przycisnąć i przytrzymać dłużej przycisk zasilania tak, aby ten wywołał menu wyłączania telefonu. Następnie należy dotknąć i przytrzymać opcję wyłączenia telefonu. Po chwili telefon wyświetli opcję przełączenia urządzenia w tryb bezpieczny.

Włączanie trybu bezpiecznego / Samsung Galaxy A52s

W trybie bezpiecznym niemożliwym jest korzystanie nie tylko z aplikacji firm trzecich, ale i widgetów. Po "powrocie" do normalnego trybu warto się upewnić czy ekran główny wygląda tak, jak przed uruchomieniem trybu awaryjnego.

Tryb bezpieczny / Samsung Galaxy A52s
REKLAMA

Jak wyłączyć tryb bezpieczny w systemie Android?

Niezależnie czy włączyłeś tryb celowo, czy przypadkiem, wyjście z niego jest niezwykle proste. Wystarczy wyłączyć telefon i ponownie go włączyć. W najnowszych wersjach systemu Android telefon może także wyświetlić powiadomienie stanowiące skrót do restartu urządzenia i powrót normalnego trybu działania telefonu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA