REKLAMA

Vickers Swallow to nie Star Trek! Taki miał być bombowiec Jej Królewskiej Mości

Nigdy go nie zbudowano i powstały tylko modele, ale i tak Vickers Swallow budzi podziw i rozpala wyobraźnię. Jakie cechy i właściwości czyniły go wyjątkowym projektem i co sprawiło, że nadal jest on inspiracją dla dzisiejszych inżynierów? Przyjrzyjmy się bliżej temu legendarnemu samolotowi.

06.03.2023 17.11
Vickers Swallow
REKLAMA

Vickers Swallow to projekt samolotu naddźwiękowego, który został opracowany w latach 50. XX wieku przez brytyjską firmę lotniczą Vickers-Armstrongs. Projekt ten powstał w odpowiedzi na rozwój broni jądrowej i potrzebę szybkiego przenoszenia jej na znaczne odległości.

REKLAMA

Brytyjski inżynier i wynalazca Barnes Wallis, długoletni pracownik firmy lotniczej Vickers-Armstrongs , szczególnie zainteresował się możliwością skonstruowania skrzydeł o zmiennej geometrii. Wallis wymyślił samolot, który wykorzystywał ruch skrzydeł o zmiennej geometrii jako główny sposób sterowania maszyną.  

Samolot to mało powiedziane. Maszyna ta przypomina mi raczej statek Enterprise z Star Treka, albo kuzyna X-Winga z Gwiezdnych Wojen. Projekt wygląda jak futurystyczny pocisk, do którego dołączono skrzydła, na których końcach zamontowano silniki. Nawet teraz, po tylu latach, pomysł zachowuje futurystyczny, budzący podziw i zdumienie kształt. Zarówno kadłub z piękną linią kabiny, jak i silniki w nietypowym miejscu zachwycają śmiałością.

Czytaj również:

Vickers Swallow miał nie tylko pięknie wyglądać. Dla samolotu przewidziano wiele ról. Był postrzegany jako samolotu pasażerski latający na bardzo dużych odległościach. Prognozy jego zasięgu mówiły, że będzie mógł obsłużyć trasę Anglia-Australia bez międzylądowań. Vickers Swallow miał być też potencjalnym następcą poddźwiękowego Vickersa Valianta, jednego z bombowców brytyjskich sił powietrznych.

REKLAMA

W 1956 r. oblatano serię modeli latających i zebrano dane z prób w locie. Niestety Vickers nie był w stanie samodzielnie sfinansować budowy pełnowymiarowego samolotu, a w czerwcu 1957 r. rząd brytyjski wycofał fundusze na przedsięwzięcie, w związku z tym formalne prace nad projektem zakończyły się w tym samym roku.

Vickers Swallow był innowacyjnym projektem samolotu bombowego, który miał rewolucjonizować lotnictwo. Choć nigdy nie został zrealizowany, to jego konstrukcja wpłynęła na rozwój naddźwiękowych samolotów bombowych, a także na dalsze badania nad technologiami militarnymi. Projekt ten był także dowodem na ambicje Wielkiej Brytanii w dziedzinie lotnictwa i militarnej dominacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA