REKLAMA

Oto jak wygląda przejęcie konta na Instagramie w praktyce

Utrata dostępu do konta w serwisie społecznościowym z pozoru brzmi jak coś, co nas nie dotyczy, co nigdy się nie zdarzy. A jednak zagrożenie rośnie wprost proporcjonalnie do wartości konta. Jeżeli nie przekonała cię historia Roberta Kubicy, to obecnie jedna z naszych czytelniczek walczy z hakerem, który żąda okupu za oddanie jej dostępu do konta Instagramie.

16.03.2023 12.44
Oto jak wygląda przejęcie konta na Instagramie w praktyce
REKLAMA

Żyjemy w czasach, gdy serwisy społecznościowe stanowią centrum naszej aktywności - i to nie tylko podczas siedzenia przy komputerze. Dla jednych są miejscem ekspresji, dla innych sposobem na połączenie z innymi, dla jeszcze innych sercem prowadzonego przez nich biznesu.

REKLAMA

Równolegle do tej zależności od social mediów i rosnącej wartości wizerunku w internecie, wzrasta także wartość kont jako łupów dla cyberprzestępców. Na skrzynkę mailową redakcji Spider's Web.pl trafił przykład tego, jak wygląda przejęcie konta - w tym przypadku - na Instagramie.

Tak wygląda zhakowane konto na Instagramie

15 marca napisała do nas czytelniczka, której bliżej nieokreśleni hakerzy przejęli konto na Instagramie. Owy profil nie jest profilem prywatnym, lecz kontem firmowym reprezentującym biznes prowadzony przez czytelniczkę.

W takim przypadku Instagram zaleca wykorzystanie "przypomnienia hasła". Jednak zgodnie z jej relacją, nazwa użytkownika została zmieniona na "ayhan.9.kk.kk", do kobiety nie docierają także wiadomości niezbędne do zresetowania hasła ani weryfikacja dwuetapowa, co oznacza, że utraciła ona dostęp do przywracania hasła.

Ponadto cyberprzestępcy wysłali do czytelniczki żądanie okupu za oddanie dostępu do konta. W domyśle kontakt do niej uzyskali poprzez numer telefonu poprzednio połączony z kontem.

Zhakowane konto na Instagramie? Oto co możesz zrobić bez dostępu do numeru telefonu i adresu email

Co zrobić w przypadku takim, jak opisany powyżej najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie Instagramu o wysłanie specjalnego kodu zabezpieczającego. Aby go otrzymać, należy podjąć niżej opisane kroki:

W systemie Android:

  1. Dotknij opcji "Uzyskaj pomoc dotyczącą logowania" wyświetlonej poniżej przycisku "Zaloguj się".
  2. Wpisz dane powiązane z kontem, a następnie dotknij opcji "Nie możesz zresetować hasła?".
  3. Następnie wybierz "Potrzebujesz dodatkowej pomocy?" i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
  4. Wybierz adres e-mail lub numer telefonu, a następnie dotknij Wyślij kod zabezpieczający.
  5. W założeniu, że nie masz dostępu do konta email ani numeru telefonu powiązanego z kontem (czyli przejętego całkowicie), dotknij "Nie mam dostępu do tego adresu e-mail lub numeru telefonu" pod opcją "Wyślij kod zabezpieczający"

Na iPhonie:

  1. Po nieudanej próbie logowania dotknij "Nie możesz zresetować hasła?"
  2. Wpisz adres e-mail lub numer telefonu i wybierz opcję "Wyślij kod zabezpieczający"
  3. Ze względu na brak dostępu do adresu email lub numeru telefonu , przejdź od razu "Nie mam dostępu do tego adresu e-mail lub numeru telefonu", a następnie "Wyślij kod zabezpieczający"

Po wykonaniu tych czynności zostaniesz przeniesiony do przesyłania zgłoszenia dotyczącego dalszych kroków, w tym weryfikacji tożsamości właściciela konta.

REKLAMA

Dalszą pomoc można otrzymać także poprzez specjalną podstronę instagram.com/hacked

Ponadto ponownie przypominamy, że najlepszym sposobem aby zapobiec takim sytuacjom są odpowiednie zabezpieczenia konta: silne, oryginalne hasła oraz ustawienie weryfikacji dwuetapowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA