REKLAMA

Facebook stworzy nowego Twittera. Tylko po co?

Jeżeli uważacie, że Facebook umiera, a Instagram jest niczym więcej jak platformą reklamową, Meta szykuje dla was alternatywę. P92 to nowe, zdecentralizowane dziecko koncernu Marka Zuckerberga. Będzie działać niczym Mastodon, a projekt nadzoruje szef Instagrama.

10.03.2023 15.15
Facebook stworzy nowego Twittera. Tylko po co?
REKLAMA

Pod względem ilości posiadanych usług społecznościowych i ich wpływem na globalne społeczeństwo, Meta jest niekwestionowanym liderem. Koncern Marka Zuckerberga pod swoimi skrzydłami ma serwisy społecznościowe Facebook i Instagram, komunikatory WhatsApp i Facebook Messenger. Meta Platforms posiada także Meta Quest, własną markę okularów VR, które umożliwiają użytkownikom interakcję w świecie wirtualnej rzeczywistości (aczkolwiek trudno przemilczeć, że póki co miliardy przeznaczone na metaverse poszły w błoto).

REKLAMA

Mark Zuckerberg stale dąży do rozszerzenia dominacji swojej firmy na cały rynek social mediów. Facebookowi skończyły się rynki na świecie, na które mógłby wejść. Jednakże w cyfrowym świecie istnieje pole, na którym wiele ścieżek jest jeszcze nieprzetartych: sieć zdecentralizowana. Według najnowszych informacji Meta buduje kolejną społecznościówkę, tym razem w technologii blockchain.

Zdecentralizowana odpowiedź na Mastodon działająca na danych z Instagrama. Tak będzie wyglądał nowy serwis społecznościowy Mety

O istnieniu projektu o nazwie kodowej P92 po raz pierwszy poinformował serwis MoneyControl. Nowy serwis ma być oparty na tekście i stanowić bezpośredniego rywala dla zdecentralizowanej alternatywy Twittera - serwisu Mastodon.

"Pracujemy nad samodzielną, zdecentralizowaną siecią społecznościową do dzielenia się aktualizacjami tekstowymi. Wierzymy, że istnieje możliwość stworzenia osobnej przestrzeni, w której twórcy i osoby publiczne mogą dzielić się aktualnymi informacjami na temat swoich zainteresowań."

- powiedział rzecznik Mety cytowany przez MoneyControl

Według pozyskanych informacji P92 będzie działał - podobnie jak Mastodon - na serwerach i pozwoli na komunikację pomiędzy nimi. Zdecentralizowana społecznościówka będzie miała funkcje znane z innych social mediów, takie jak linki z podglądem, bio użytkownika, osobna nazwa wyświetlana i nazwa użytkownika czy odznaki weryfikacji kont.

REKLAMA

Meta rozważa także wprowadzenie znanej z Twittera opcji "Podaj dalej", która umieszcza na profilu użytkownika post opublikowany przez inną osobę.

Co ciekawe, jak pisze MoneyControl, P92 będzie wykorzystywał dane Instagrama. Do serwisu użytkownicy będą wykorzystywać login i hasło używane do logowania w serwisie społecznościowym Mety, a ich profil w P92 będzie zawierał te same dane co profil na Instagramie (nazwa wyświetlana, nazwa użytkownika, bio, zdjęcie profilowe, obserwujący). Według informacji Platformera, projekt P92 jest nadzorowany przez szefa Instagrama, Adama Mosseriego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA