REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

OLX będzie mocniej chronić kupujących. Do ideału jednak trochę brakuje

Zaktualizowany regulamin platformy handlowej wprowadza usługę Zwroty OLX. Dzięki niej kupujący zyskają możliwość wnioskowania o odzyskanie pieniędzy, łącznie z kosztami przesyłki. Ma to chronić przed nieuczciwymi internautami sprzedającymi towary niezgodne z opisem.

07.03.2023
16:37
OLX będzie mocniej chronić kupujących. Do ideału jednak trochę brakuje
REKLAMA

Chociaż w ostatnich latach poziom bezpieczeństwa na OLX znacząco wzrósł, platforma ogłoszeniowa wciąż nie jest postrzegana jako w pełni bezpieczna. Reputację OLX psują zwłaszcza przesyłki wysyłane na odległość, które czasem okazują się puste w środku bądź zawierają uszkodzone produkty.

REKLAMA

Dlatego powstała usługa Pakiet Ochronny OLX, mająca chronić kupujących przy pomocy zwrotu środków. Niestety, rozwiązanie posiada liczne dziury, które bez problemu obchodzą oszuści. Pakiet Ochronny działa wyłącznie wtedy, kiedy kupujący otrzyma inny produkt niż za który zapłacił lub nie otrzyma go wcale. Jeśli jednak w paczce znajduje się towar z ogłoszenia, lecz z wadą, usługa nie chroni klienta.

Przykładowo, jeśli na OLX zamówiłbym bezprzewodowe słuchawki Sony i otrzymał puste pudełko, Pakiet Ochronny mógłby zadziałać. Jeśli jednak w opakowaniu znajdowałyby się uszkodzone słuchawki, grające wyłącznie z jednego nausznika - wtedy OLX umywa ręce, zachęcając do porozumienia stron bądź wejścia na drogę sądową. Sito, nie ochrona. Na szczęście sytuacja niebawem zmieni się na lepsze.

Zwroty OLX wzmocnią pozycję kupujących. Wciąż jednak nie jest to rozwiązanie idealne.

Zwroty OLX to nowe rozwiązanie wchodzące w skład wcześniej wspomnianego Pakietu Ochronnego, które zacznie funkcjonować od 12 marca 2023 roku. Tak wynika z zaktualizowanego regulaminu platformy ogłoszeniowej. Dzięki Zwrotom OLX kupujący będzie mógł ubiegać się o zwrot środków nie tylko kiedy otrzyma inny towar niż zakupiony z ogłoszenia bądź gdy nie otrzyma go wcale, ale również w przypadku towaru "niebędącego przedmiotem ogłoszenia".

W ten sposób kupujący zyskuje dodatkowy lewar w dochodzeniu o swoje środki. Jeśli bowiem sprzedający umieści ogłoszenie o sprzedaży produktu w pełni działającego i w dobrym stanie, a otrzymamy towar zepsuty, nie odpowiada on opisowi. Nie będzie zatem "przedmiotem ogłoszenia".

Zwroty OLX - tak wygląda procedura zwrotu

Niestety, tutaj pojawia się haczyk.

REKLAMA

Każde zgłoszenie tego typu będzie arbitralnie rozpatrywane przez OLX. Dopiero po jego akceptacji przez platformę ruszy procedura zwrotu do sprzedającego. W ramach Zwrotów OLX kupujący otrzyma wszystkie środki oraz zwrot za koszt nadania przesyłki. Jako, że usługa dopiero wejdzie w życie, wciąż nie wiemy jak chętnie administracja OLX będzie przychylać się do wniosków oszukanych internautów.

Teraz najważniejsze: Zwroty OLX realizowane w ramach Pakietu Ochronnego będą realizowane wyłącznie dla zakupów za pośrednictwem Płatności OLX i Przesyłki OLX. Internauci korzystający z alternatywnych metod płatności oraz dostawy nie zostaną objęci dodatkową ochroną, która wejdzie w życie 12 marca 2023 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA