REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Tak teraz będziesz wyszukiwał w Google. Gigant zapowiada niesamowite zmiany

Google prezentuje nam przedsmak funkcji, które zawitają w największej wyszukiwarce świata. Google Grafika, Lens, Maps, Tłumacz - oczywiście, wszystko ze sztuczną inteligencją w tle.

08.02.2023
18:47
Tak teraz będziesz wyszukiwał w Google. Gigant zapowiada niesamowite zmiany
REKLAMA

Jesteśmy w samym środku rewolucji SI, pierwszego tak ważnego skoku od czasów upowszechnienia się smartfonów. Obecnie Big Techy dosłownie prześcigają się w odkryciach i prezentacji kolejnych rozwiązań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Zaledwie wczoraj Microsoft zaprezentował sposób, w jaki zbuduje wyszukiwarkę Bing na nowo, implementując w niej specjalny model SI i chatbota. Teraz przyszedł czas na Google'a. Nie zapominajmy o zaprezentowanym dwa dni temu Bardzie. Google pokazuje nam nowe narzędzia oparte o sztuczną inteligencję, które pomogą w codziennym korzystaniu z jego usług.

REKLAMA

Nowości w usługach Google. Wszystkie napędzane sztuczną inteligencją

Już teraz dostępne jest Google Lens - również oparte na SI, które podnosi możliwości wyszukiwania obrazem o kilka poziomów. Z Lens możemy np. tłumaczyć tekst bezpośrednio na obrazie czy wyszukiwać pojedyncze przedmioty pokazane na zdjęciach.

W nadchodzących miesiącach Google rozszerzy usługę o wyszukiwanie bezpośrednio z ekranu aplikacji. Dzięki tej funkcji nie trzeba będzie pobierać zdjęcia przesłanego przez znajomego na WhatsApp lub robić zrzutu ekranu na TikToku, a następnie przesyłać go do wyszukiwarki. Nadchodząca funkcja pozwoli robić to bezpośrednio w dowolnej aplikacji, bez konieczności opuszczania jej.

Drugą funkcją, którą zyska Google Grafika jest zapowiedziane w zeszłym roku Google multisearch. Wyszukując w Google, używamy tekstu lub zdjęcia, opisując to, czego szukamy. Dzięki Google multisearch sztuczna inteligencja będzie łączyć oba rodzaje treści w jedno spójne zapytanie. Dla przykładu, wyszukując żółte krzesło z zapytaniem "szary", Google multisearch przetworzy je na wyszukiwanie krzesła w takim samym stylu, jednak z innym kolorem tapicerki. Z kolei fotografia egzotycznego i nieznanego nam owocu z frazą "jak jeść" spowoduje wyszukanie poradników oraz przepisów.

 class="wp-image-3305901"

Ponadto funkcja będzie dostępna także w połączeniu z Google Maps. Jeżeli zrobisz zdjęcie ulicy, na której się znajdujesz i wpiszesz frazę "restauracje w pobliżu", Google wskaże ci lokalizacje najbliższych lokali.

Jak zapowiada koncern na swoim blogu, Google multisearch i wyszukiwanie wewnątrz aplikacji będzie stopniowo dodawane we wszystkich krajach, w których dostępne jest Google Lens - także w Polsce. Z kolei połączenie Google Maps i Google multisearch zostanie dodane globalnie w najbliższych miesiącach.

Nie tylko Grafika

Google Grafika nie jest jedyną usługą, która przejdzie lifting z wykorzystaniem SI. Usprawninony został także tłumacz Google, który oprócz tłumaczenia słów będzie dodawał przykłady wykorzystania w różnych sytuacjach językowych. Poprawiono także wygląd aplikacji oraz dodano kolejne języki.

REKLAMA

Swoje pięć minut mają także Google Maps, do których - w wybranych metropoliach świata - dodano możliwość pełnego modelowania 3D miasta z wykorzystaniem zdjęć wykonanych w telefonie. Dzięki funkcji Immersive View znajdując się w Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku, San Francisco lub Tokio można zobaczyć jak poszczególne części miasta wyglądają po zmroku lub gdzie dana atrakcja turystyczna ma wejście.

Do map dodano także zapowiadaną wcześniej możliwość wyszukiwania za pomocą rozszerzonej rzeczywistości. Teraz stojąc na ulicy, możesz nakierować aparat telefonu na dowolny budynek lub miejsce, a Google Maps natychmiast je rozpozna i poda informacje go dotyczące. Funkcja została dodana nie tylko na otwartej przestrzeni, ale także zawita takze na największych lotniskach, dworcach i centrach handlowych w wybranych miastach świata w nadchodzących miesiącach.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA