REKLAMA

Niebo rozbłysło nad Europą. Zobacz nagrania eksplodującego meteoru

Na europejskim niebie trudno jest o niesamowite widoki na niebie, więc kiedy coś już na nim widać, podejrzewa się ingerencję człowieka. W ostatniej nocy niebo nad Europą na sekundę stało się dniem. Rakieta? Pocisk? Spadający satelita? Nie, to meteor - i to niemal w samą rocznicę Czelabińska.

13.02.2023 15.55
Niebo rozbłysło nad Europą. Zobacz nagrania eksplodującego meteoru
REKLAMA

W nocy z 12 na 13 lutego mieszkańcy części Wielkiej Brytanii oraz Francji mogli zaobserwować przemykający po ich niebie obiekt, który swym jasnoniebieskim blaskiem rozświetlił nocne niebo. Obiekt równie szybko zniknął z nieba, co się na nim pojawił.

W obliczu obecnej sytuacji można by spodziewać się działania wrogiego wywiadu lub wypadku w przestworzach. Jednak w rzeczywistości mieliśmy tu do czynienia z fascynującym zjawiskiem astronomicznym.

REKLAMA

Meteor Sar2667 przeleciał i eksplodował nad Europą. Na sekundę noc stała się dniem

Jak się okazuje, obiekt, który rozświetlił niebo to niewielki meteor, o szerokości zaledwie metra. Meteor - o nazwie Sar2667 - został zidentyfikowany przez węgierskiego astronoma Krisztiána Sárneczky zaledwie na kilka godzin przed wejściem w atmosferę ziemską.

Powiadomienie o Sar2667 zostało wydane wystarczająco wcześnie, by zostało uchwycone przez entuzjastów astronomii mieszkających w okolicach kanału La Manche i nie tylko. Meteor był widoczny z terenów południowej Anglii, Belgii, Holandii, a nawet z Paryża, a jego jasnosć dorównywała jasności księżyca.

REKLAMA

Nie jest to pierwsze tego typu zjawisko, gdyż meteory niejednokrotnie w historii astronomii wchodziły w atmosferę ziemską z ogromnym rozbłyskiem. Tak stało się m.in. w kwietniu zeszłego roku w stanie Missisipi w Stanach Zjednoczonych.

Jednak co ciekawe, meteor który spłonął nad kanałem La Manche, zrobił to w niemalże 10 rocznicę rozpadu meteoru nad rosyjskim Czelabińskiem. Przypomnijmy, że 15 lutego 2013 roku nad Czelabińskiem w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej przeleciał meteor o masie 10 tysięcy ton, który w locie eksplodował ponad 30 kilometrów nad miastem.

Fala uderzeniowa wywołana eksplozją uszkodziła kilka tysięcy budynków, a w jej efekcie rannych zostało ok. 1500 osób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA