REKLAMA

Lenovo ThinkPad - laptop z rozciąganym ekranem. Ciągniesz w górę i masz 2 razy większy wyświetlacz

Lenovo zrobiło laptop z pionowym i poziomym ekranem jednocześnie - do wyboru. Wyświetlacz w nowym notebooku z serii ThinkPad jest rolowany, dzięki czemu może wydłużać się na naszych oczach. Uwielbiam takie nietypowe pomysły.

27.02.2023 18.39
lenovo thinkpad mwc 2023 0
REKLAMA

Nowy model komputera Lenovo sygnowany logo marki ThinkPad prezentowany był zaraz obok nowej Motoroli Rizr na targach MWC 2023, gdzie mogliśmy zobaczyć go na żywo. Oba urządzenia to jak na razie prototypy, więc nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle kiedykolwiek!) wejdą do sprzedaży, ale i tak miło jest na nie popatrzeć. Wyróżniają ze względu na swoją nietypową konstrukcję i wcale nie chodzi o brak klawiatury.

Czytaj też: To będzie mój ulubiony laptop tego roku. Szukałem alternatywy i jeszcze bardziej go polubiłem

REKLAMA

ThinkPad od Lenovo z rolowanym ekranem w praktyce.

Laptopy od lat wyglądają z grubsza tak samo: podstawę z klawiszami przykrywa prostokątny ekran. Podobne jest z tabletami wyposażonymi w klawiaturę, tylko z tą różnicą, że podzespoły montowane są w nich za ekranem, a pod klawiszami. Ekrany mają zwykle proporcje 16:9 (aczkolwiek zdarzają się modele, w których są one nieco bardziej zbliżone do kwadratu: 16:9, 3:2 itp).

lenovo thinkpad mwc 2023 4
W podstawowym trybie nowe Lenovo można uznać za zwykły laptop...

Nowy model ThinkPada wywraca ten paradygmat do góry nogami i może mieć wyświetlacz pionowy - ale tylko jeśli faktycznie na tym nam zależy. W domyślnym trybie prototyp od Lenovo wygląda bowiem jak każdy inny zwykły notebook, a dopiero nie życzenie użytkownika ekran może się wysunąć do góry i znacznie powiększyć powierzchnię roboczą w pionie.

A ile dokładnie przestrzeni roboczej oferuje rolowany laptop Lenovo?

W domyślnym trybie urządzenie daje użytkownikowi do dyspozycji 12,7-calowy ekran o proporcjach 4:3 i rozdzielczości 2024 x 1604 pikseli. Jest on co prawda ciut wyższy niż klasyczne laptopy z ekranami panoramicznymi, ale nadal nie wyróżnia się z tłumu. Wystarczy jednak wcisnąć jeden dodatkowy guzik na obudowie, aby zadziała się magia (aczkolwiek na jej działanie trzeba chwilę poczekać, gdyż rozsunięcie panelu trwa dobrych kilka sekund).

lenovo thinkpad mwc 2023 3
... ale gdy jest rozłożony, to nie sposób przejść obok niebo obojętnie
REKLAMA

Po pełnym rozłożeniu Lenovo X1 Fold ma proporcje 8:9 i rozdzielczość 2024 x 2368 pikseli, co oznacza, że robi się wyższy, niż szerszy. To trochę tak, jakbyśmy położyli jeden na drugim dwa ekrany panoramiczne. Na takim monitorze można ustawiać dwie poziome aplikacje jedna nad drugą lub wygodnie pracować nad pionowymi filmami i zdjęciami, przeglądać na raz więcej linijek tekstu lub kodu, widzieć więcej treści na przeglądanej akurat stronie www itp.

Warto dodać, że Mamy tutaj do czynienia z panelem typu OLED wyprodukowanym przez firmę Sharp, który nie jest jednak dotykowy. Prototypowy komputer obsługuje się klasycznie, czyli z użyciem gładzika lub myszy do kontrolowania kursora oraz klawiatury. Dotykowy rolowany ekran można znaleźć w innym produkcie, który prezentowany był z Lenovo X1 Fold, czyli smartfonie Motorola Rizr, któremu poświęcimy osobny materiał.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA