REKLAMA

Wyniki Facebooka drastycznie w dół. Rynek lubi to

4 proc. w dół - o tyle spadły przychody Meta, właściciela Facebooka, Instagrama, WhatsAppa i kilku innych popularnych usług internetowych w Q4 2022 r. Z kolei kwartalny zysk skurczył się o połowę. Giełda zareagowała entuzjastycznie - kurs akcji Mety urósł 19 proc. Powód? Zuckerberg zapowiedział 2023 rokiem "efektywności".

02.02.2023 13.38
facebook-chatbot-blenderbot-3-mark-zuckerberg
REKLAMA

Wiadomo co to znaczy, prawda? Facebook najprawdopodobniej zamierza przeprowadzać dalsze zwolnienia pracowników. W listopadzie wyrzucono 11 tys. osób, kolejne masowe odejścia wydają się być kwestią czasu.

Meta mówi wprost - zamierza zaoszczędzić przynajmniej 5 mld dol w 2023 r. 1 mld z tego mają kosztować "działania restrukturyzacyjne". Przy okazji zamierza przeznaczyć 40 ml dol na częściowy skup swoich akcji. Drobni ciułacze akcji lubią to.

REKLAMA

Ile kosztują zabawy Zuckerberga w wirtualną rzeczywistość?

 class="wp-image-3294051"

4,28 mld dol - tyle wyniosła strata w czwartym kwartale ubiegłego roku działu Reality Labs, którym bezpośrednio zarządza szef Facebooka. Łącznie w całym roku dział ten zanotował stratę - uwaga - 13,7 mld dol! Kosztowne hobby ma Mark Zuckerberg, co tu dużo mówić.

Spadają przychody Facebooka z reklam

Facebook zarabia na reklamach - to wiadomo od dawna. I tu też ma lekki problem - przychody z tego tytułu spadły z 32,64 mld w kwartale kończącym 2021 r. do poziomu 31,25 mln w Q4 2022 r.

Trzeba jednak zauważyć, że problem malejącego zapotrzebowania na działania reklamowe na Facebooku platforma Meta ma głównie w Europie. Pozostałe regiony raczej zachowują się stabilne. Czyżby to Europa coraz mniej wierzyła w skuteczność reklamy na Facebooku?

 class="wp-image-3294060"

Co ciekawe wciąż rośnie liczba użytkowników Facebooka. Codziennie zagląda do niego 2 mld ludzi (o 70 mln więcej niż przed rokiem), a raz w miesiącu prawie 3 mld (tu też o 70 mln więcej niż przed rokiem). Platforma zyskuje użytkowników głównie w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Gdzie traci? W Europie oczywiście.

Rekordowy spadek zysku

 class="wp-image-3294063"

Kwartalny zysk operacyjny całego koncernu zmalał z 12,58 do 6,4 mld dolarów, a zysk netto - z 10,28 do 4,65 mld dolarów. To wciąż kolosalne pieniądze - tego nie można Facebookowi odmówić.

Jednak zawsze dla oceniających bardziej od bieżących wyników liczą się projekcie przyszłości i zapowiedzi działań. Teraz pokochali zapowiedzi oszczędności.

REKLAMA

"Rok efektywności" może brzmi groźnie dla pracowników Facebooka, ale dla samego Marka zapewne nie

PS. Po tym, jak kurs akcji Mety wzrósł od początku roku o ponad 50 proc. (19 proc. od wczoraj), wartość udziałów Zuckerberga wzrosła o 11,6 mld dol. Aktualnie jego fortuna jest szacowana na 57,2 mld dol., co daje mu 21 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata wg Indeksu Bloomberga.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA