REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Zrobili opony, które wytrzymają nawet na Marsie. A potem włożyli je do roweru. Widziałem to na własne oczy

To jeden z najdziwniejszych produktów, na jakie Spider’s Web natknął się na CES. Skomplikowanej konstrukcji bezpowietrzne opony mają być niezwykle wytrzymałe. Ich budowa to rozwinięcie pomysłu, jaki zakiełkował w NASA.

10.01.2023
9:03
opony rower mars księżyc
REKLAMA

SMART Tire Company przybyła na CES 2023 w Las Vegas z kilkoma wynalazkami, które sumarycznie składają się na jeden produkt, jakim jest superopona - zdolna pokonać wszelkie przeciwności terenu nie tylko na powierzchni planety Ziemia. Kluczowym ich elementem jest SMART, czyli Shape Memory Alloy Radial Technology. A więc materiał, z jakiego zostały wykonane, który ma być przełomem na globalnym rynku opon.

Opony Smart.Tires to wbrew pozorom nie jest żart, a ich kosmiczny marketing to tylko całkiem skuteczna strategia reklamowa, zwracająca uwagę zwiedzających targi. Nietrudno się bowiem domyślić, że mało który przyszły klient planuje wycieczkę pojazdem kołowym na inne ciało niebieskie. Opony te mają jednak również być niezastępowalne w trudnych ziemskich warunkach.

REKLAMA

Smart Tires nie są inteligentne. Ale za to wytrzymają warunki panujące na obcych światach.

 class="wp-image-3114606"
Smart.Tires

Opony są wykonane z materiału, który producent określa mianem NiTinol+ (mieszanka niklu i tytanu). Materiał ten, jak deklaruje producent, jest wytrzymały jak tytan i elastyczny jak guma. Opony te mają operować w ekstremalnych warunkach pogodowych i terenowych, a ekstremalne temperatury mają być im niestraszne.

Konstrukcja Smart.Tires pozwala im szybko się rozszerzać, ściskać, zginać i rozciągać z siłą i wytrzymałością odpowiednią do masywnych pojazdów. Opony te za sprawą zmian fazy molekularnej (cytat od producenta) są ponoć w stanie błyskawicznie przejść do właściwego, pierwotnego kształtu nawet po dużym odkształceniu.

Rzeczone opony to przy tym nie tylko produkt-widmo od startupu, który po demonstracji na kilku podobnym CES wydarzeniom odpłynie w zapomnienie. SMART Tire Company ma już inwestorów i pierwszych klientów B2B. Wprowadzi też swoje opony w wersji dla rowerów, i to jeszcze w tym roku. Jedna sztuka Smart.Tires METL dla roweru ma kosztować 150 dol.

 class="wp-image-3114609"
Opony Smart.Tires METL dla rowerów.

Wynalazek został też już doceniony nagrodami CES 2023 Innovation Awards w kategoriach Eco-Design & Smart Energy oraz Vehicle Tech & Advanced Mobility and Sustainability.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA