REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

iPhone telefonem dla seniora. Nowy tryb dostępności przyda się w rodzinie

Do sieci trafiły zrzuty ekranu przedstawiające nowy, silnie edytowalny tryb dostępności dla telefonów iPhone. Jestem zdecydowanie na tak, właśnie czegoś takiego brakowało mi w iOS. Starsi członkowie rodziny na pewno będą zachwyceni.

09.11.2022
19:27
iPhone telefonem dla seniora. Nowy tryb dostępności przyda się w rodzinie
REKLAMA

Apple pracuje nad rozwiązaniem, które pomoże seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami. Nowy tryb zwiększonej dostępności dla telefonów iPhone pozwoli na dopasowanie systemu do własnych preferencji, uwzględniając ograniczoną precyzję ruchów, gorszy wzrok czy mniejsze doświadczenie w korzystaniu z dotykowych ekranów. Jestem zdecydowanie na tak, właśnie czegoś takiego mi brakowało.

REKLAMA

Nowy tryb dostępności w iOS 16.2 to coś, co od razu ustawię na telefonie mojego rodzica

Mój ojciec korzysta ze smartfonu, laptopa i buszuje po Internecie, ale dotykowe interfejsy ze swoimi małymi czcionkami potrafią go przytłoczyć. Po dekadach ciężkiej pracy na kopalni, ojciec nie jest w stanie precyzyjnie wskazywać małych elementów UI, a takie funkcje jak cyfrowa lupa to dla niego więcej problemów związanych z nauką nowego rozwiązania niż realnych korzyści.

Dlatego zawsze doceniam te nakładki dla Androida, które zostały zaprojektowane z myślą o telefonach dla seniorów. Takie z gigantycznymi czcionkami, uproszczonym interfejsem, wielkimi ikonami oraz ograniczoną liczbą opcji, które można przypadkowo aktywować. Apple co prawda również oferuje uproszczony tryb działania na iOS, ale mimo kilku prób, zawsze wracaliśmy do Androida z radykalnie uproszczonym launcherem.

Przeglądam jednak zrzuty ekranu pokazujące nowy tryb przystępności dla iOS i widzę, że właśnie tego typu rozwiązanie sprawdziłoby się w przypadku naszej rodziny. Gigantyczne ikony. Uproszczony interfejs. Wielkie czcionki. Ograniczone możliwości przypadkowej zmiany ustawień. Ojciec na pewno odnalazłby się w takim środowisku. Z kolei ja mógłbym zyskać kilka możliwości w obrębie jednego ekosystemu, jak połączenia FaceTime czy wgląd w jego dane zdrowia rejestrowane przez zegarek i telefon.

REKLAMA

Nowy tryb dostępności w iPhonie zadebiutuje wcześniej niż przypuszczamy

Według redakcji 9to5Mac rozwiązanie będzie elementem aktualizacji iOS 16.2. Chociaż aktualny beta build systemu 16.2 nie posiada tego rozwiązania, Apple chce wdrożyć łatkę w grudniu 2022 roku, razem z nową aplikacją Freeform do swobodnego pisania oraz przeprowadzania burzy mózgów. Tryb dostępności pojawi się także w tabletach Apple, wraz z aktualizacją iPad OS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA