REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Spirala dymu za płonącą turbiną wiatrową. Niezwykłe nagranie podbija internet

Co się stanie, kiedy w turbinę wiatrową uderzy piorun? Teraz wszyscy możemy się o tym przekonać i zobaczyć to niemal na własne oczy. Efekt jest zdecydowanie nietypowy.

24.07.2022
12:14
Spirala dymu za turbiną wiatrową. Nagranie podbija internet
REKLAMA

Co do zasady odnawialne źródła energii powinny nas uwolnić od widoku dymu unoszącego się z kominów budynków opalanych paliwami kopalnymi. Jak się jednak okazuje, czasami i odnawialne źródła energii mogą być źródłem dymu i to spektakularnym.

REKLAMA

W sobotę w jedną z turbin wiatrowych w Teksasie uderzył piorun. Wyładowanie sprawiło, że jedna z łopat wciąż pracującego wirnika zaczęła płonąć. Trzeba przyznać, że postronni obserwatorzy mogli obserwować dość niesamowite widowisko, w którym wirujące źródło dymu, w połączeniu z napędzającym je wiatrem spowodowało powstanie osobliwej spirali dymu.

Niestety, czego od początku można było się spodziewać, turbina nie przetrwała tego spektaklu ognia i dymu i cała konstrukcja ostatecznie uległa zniszczeniu.

Jak na razie nie wiadomo dlaczego uderzenie pioruna spowodowało tak duże zniszczenia. Jakby nie patrzeć większość konstrukcji tego typu jest prawidłowo uziemiona i teoretycznie powinna być bezpieczna nawet podczas silnej burzy. Przeciętny koszt budowy turbiny tego typu to koszt nawet czterech milionów dolarów. Jej zniszczenie może zatem spowodować poważny uszczerbek w portfelu jej operatora.

Nie zmienia to jednak faktu, że płonąca turbina przyciągnęła uwagę wszystkich obserwatorów znajdujących się w okolicy, dzięki czemu na filmach poniżej możemy zobaczyć całe wydarzenie z różnych ujęć.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA