REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Putin kontra kryptobrosi. Kryptowaluty i NFT zdelegalizowane w Rosji

Można kopać, można gromadzić i w pewnym sensie inwestować. Jednak już niebawem kryptowaluty i zasoby cyfrowe w formie tokenów NFT nie będą mogły być wykorzystywane w obrocie na rosyjskim rynku. Nie będzie można ich wymienić na żaden towar. To zaskakujący zwrot polityki po innym, równie zaskakującym, choć skierowanym w przeciwną stronę.

16.07.2022
17:04
rosja kryptowaluta nft
REKLAMA

Dyktator Władimir Putin podpisał ustawę wprowadzającą zakaz wykorzystywania cyfrowych zasobów jako form płatności na rosyjskim rynku. Kryptowaluty i NFT nie będą mogły być wykorzystane jako opłata za towar lub usługę, nie będą mogły być wykorzystane do wypłacenia wynagrodzenia zatrudnionemu pracownikowi.

REKLAMA

Czytaj też:

Ustawa stanie się prawem za 10 dni. Nie zakazuje jednak inwestowania w kryptowaluty, nie zabrania też dalszego ich wydobywania. Ich posiadanie nie będzie w żaden sposób nielegalne. Tym niemniej z punktu widzenia rosyjskiego prawa finansowego staną się nieistotne i bez znaczenia, bo nie będzie można w praktyce ich do niczego wykorzystać. Chyba że na czarnym rynku.

Rosja kontra kryptowaluty i NFT. Polityka rozdwojenia jaźni.

Według niedawnego reportażu New York Timesa, kryptowaluty okazały się sposobem na wyjście z kryzysu dla wybranych rosyjskich firm. Te dotknięte sankcjami nie mogą oficjalnie przeprowadzać żadnych transakcji ze swoimi zachodnimi partnerami. Kryptowaluty, z uwagi na prywatność jaką zapewniają, pozwoliły na dyskretne i niezbyt legalne transakcje. W teorii więc Rosja powinna wspierać ich rozwój.

REKLAMA

Rosyjskie Ministerstwo Finansów jest podobnego zdania i wyraziło stanowisko, że należy pozwolić tym środkom płatności się rozwijać i kwitnąć, choć również uważa, że powinny być poddane ścisłej regulacji prawnej. Doprowadzono nawet do obniżki podatków za obrót tymi aktywami. Putin wydaje się jednak zgadzać z opinią Anatolija Aksakowa, przewodniczącego Komitetu do spraw Rynku Finansowego Dumy, który widzi w kryptowalutach i NFT wyłącznie zagrożenie dla rosyjskiego rynku finansowego.

W momencie oddawania tego tekstu do publikacji wiodące kryptowaluty nie zmieniły swoich kursów na skutek wieści z Rosji. To jednak prawdopodobnie niebawem się zmieni.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA