REKLAMA

Jak odzyskać wiadomości z WhatsApp, także te usunięte i stare?

Zdarza się, że czasem użytkownik pochopnie usunie historię rozmowy lub wręcz całą aplikację WhatsApp. A potem się okazuje, że były tam jakieś ważne dane, do których teraz nie ma dostępu. Jak odzyskać stare i usunięte wiadomości z WhatsApp? Podpowiadamy.

02.07.2022 06.11
Jak odzyskać wiadomości z WhatsApp, także te usunięte i stare?
REKLAMA

Większość popularnych komunikatorów internetowych jest ściśle powiązana z chmurą. To oznacza, że każda konwersacja jest rejestrowana i przetwarzana przez serwery dostawcy komunikatora - a więc też względnie łatwo odzyskać stare wiadomości, nawet jeśli te zostały usunięte z telefonu. WhatsApp jest inny.

REKLAMA

Czytaj też:

Komunikator ten nie przetwarza wiadomości w chmurze. To oznacza większą prywatność użytkowników tej sieci, ale też również oznacza, że ci użytkownicy sami muszą odpowiadać za archiwizację swoich konwersacji. WhatsApp nie gwarantuje możliwości ich odzyskania. Choć są na to sposoby, a i sam właściciel komunikatora oferuje jeden.

Jak odzyskać wiadomości z WhatsApp? Warto zacząć od profilaktyki

Przed przedstawieniem metod na odzyskiwanie wiadomości w aplikacji WhatsApp warto najpierw zainteresować się funkcją, dzięki której na przyszłość owo odzyskiwanie będzie szybkie i bardzo proste. Jest to funkcja automatycznej kopii zapasowej do chmury. Tyle że nie chmury WhatsAppa, a tej użytkownika (każdy posiadacz iPhone’a ma dostęp do iCloud, każdy posiadacz telefonu z Androidem do Dysku Google). Komunikator może cyklicznie wykonywać tam kopię zapasową z wiadomościami celem późniejszego łatwego jej przywrócenia.

W tym celu należy wcisnąć przycisk menu (trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu głównego widoku WhatsAppa) i tam wybrać Ustawienia.

 class="wp-image-2234901"
Jak odzyskać wiadomości z WhatsApp? Ustawienia

Następnie Czaty.

 class="wp-image-2234904"
Jak odzyskać usunięte wiadomości z WhatsApp? Ustawienia czatów

Tam Kopia zapasowa czatów.

 class="wp-image-2234907"
Jak odzyskać stare wiadomości z WhatsApp? Kopia zapasowa w chmurze

Pojawi się okno konfiguracji do wykonywania kopii zapasowych na Dysk Google (Android) lub iCloud (iPhone). Można zdecydować, czy chce się ową kopię dodatkowo szyfrować, na jakim koncie ma być wykonywana, jak często i czy również przy użyciu telefonii komórkowej i czy w kopii mają być zawarte filmy. Od tej pory WhatsApp sam będzie dbał o to, by użytkownik miał łatwe do odzyskania archiwum wiadomości.

Jak odzyskać usunięte wiadomości z WhatsApp - iPhone i telefony z Androidem

Jak odzyskać usunięte wiadomości z WhatsApp?

Jeżeli użytkownik miał włączone kopie zapasowe na Dysk Google lub iCloud, odzyskanie wiadomości jest bardzo proste. Wystarczy zainstalować na nowo, od zera, aplikację WhatsApp. Ta przy wstępnej konfiguracji poprosi o uwierzytelnienie użytkownika. Jeżeli się powiedzie, sama się spyta, czy ma zacząć na nowo, czy też zaimportować wszystkie wiadomości z kopii zapasowej. Wystarczy się na to zgodzić.

Jak odzyskać stare wiadomości z WhatsApp? Bez kopii zapasowej w chmurze

Na szczęście WhatsApp nie robi przesadnej tajemnicy ze swojej struktury plików i zapewnia użytkownikom do niej względnie otwarty dostęp. W tym do plików archiwum. Jeżeli użytkownik wie, że ma dostęp do swojego poprzedniego urządzenia, z wiadomościami które chce odzyskać, lub jeśli usunięta rozmowa nie odbyła się dawno temu - plik z bazy danych z pożądanym fragmentem nadal się prawdopodobnie znajduje w pamięci urządzenia.

 class="wp-image-2234910"
Jak odzyskać wiadomości z WhatsApp bez kopii? Potrzebny będzie menedżer plików

By to zrobić, należy uruchomić menedżer plików wbudowany w telefon. Aplikacja prawdopodobnie się nazywa Pliki, Menedżer plików lub Moje pliki. Następnie należy w jej wyszukiwarkę wpisać WhatsApp. Chodzi o znalezienie folderu, w którym aplikacja trzyma dane, w tym wiadomości, które chcemy odzyskać.

Po wejściu w folder WhatsAppa należy wejść w jego podfolder o nazwie Databases.

 class="wp-image-2234913"
WhatsApp - pliki lokalnej bazy danych
REKLAMA

Ostatnie siedem dni rozmów znajduje się w najnowszym pliku. Kopie zapasowe na domyślnych ustawieniach są tworzone w pamięci telefonu raz dziennie o drugiej nad ranem. Wystarczy skopiować ów plik i zainstalować na nowo WhatsAppa. Gdy podczas instalacji aplikacja spyta się o kopię zapasową, należy wybrać przywracanie z lokalnej kopii i wskazać ów plik. W ten sposób odzyskamy wiadomości z WhatsAppa.

A co jeśli to starsza wiadomość lub w kopii zapasowej jej już nie ma, bo została wykonana po jej usunięciu? Na szczęście tych kopii jest wiele. Każda z nich ma formę pliku o nazwie sgstore-RRRR-MM-DD.1.db.crypt12 (gdzie RRRR to rok, MM to miesiąc a DD to dzień). Należy wybrać starszą kopię, zmienić jej nazwę na msgstore.db.crypt12 i wykonać te same czynności, co w pierwszym akapicie - w ten sposób odzyskamy wiadomości z WhatsAppa. Niektóre pliki mogą mieć inne cyfry przy crypt (np. crypt9 czy crypt10) - tych cyfr nie należy zmieniać lub usuwać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA