REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Uratowali tę technologię. Bluetooth zmieni się nie do poznania

Bluetooth LE Audio ma za zadanie usunięcie wszystkich problemów, jakie trapią dziś format Bluetootha w kontekście słuchania muzyki. Specyfikacja sugeruje, że misja będzie zakończona sukcesem. Choć i tak trzeba będzie kupić nowy sprzęt.

14.07.2022
5:55
Bluetooth LE Audio - co nowego?
REKLAMA

Jednym z największych zarzutów, jakie dziś stawiane są Bluetoothowi, jest relatywnie niska jakość dźwięku, jaką ten jest w stanie zapewnić. Krytykowany jest też za skomplikowany system parowania urządzeń i za niską sprawność energetyczną, w tym w ramach wariantu Bluetooth LE (Low Energy). Zmiany są konieczne, skoro część użytkowników zaczyna myśleć o powrocie do przewodowych słuchawek. Te na szczęście nadchodzą.

REKLAMA

Czytaj też:

Mają one formę Bluetooth LE Audio, czyli nowego standardu, jaki w przyszłości będą obsługiwać niemal wszystkie słuchawki, telefony i inne urządzenia mobilne pozwalające na bezprzewodową transmisję muzyki. W teorii niemal likwiduje potrzebę szukania jakichkolwiek alternatyw. Choć jeszcze się okaże co wykaże praktyka.

Bluetooth LE Audio - co nowego?

Najważniejszą zmianą jest pozbycie się mocno już wysłużonego kodeka SBC. Zastąpi go LC3, który zapewni lepszą jakość dźwięku przy niższej przepływności. Zdaniem Bluetooth SIG, w typowym scenariuszu LC3 po zmniejszeniu przepływności o 50 proc. względem analogicznego strumienia SBC nadal oferuje odczuwalnie wyższą jakość dźwięku niż SBC. Ta sprawność w kompresji danych przełoży się bezpośrednio też na zużycie energii: mniej danych wymaga mniej czasu pracy układów scalonych.

Drugą z nowości jest system Auracast, opracowany przede wszystkim z myślą o telewizorach. Pozwala on na łączenie dowolnej liczby urządzeń odbiorczych (na przykład słuchawek) z urządzeniem nadawczym, takim jak telewizor. Procedura parowania wygląda wówczas inaczej i przypomina łączenie się z siecią Wi-Fi (gdzie punktem dostępowym jest nadajnik Auracast, możliwe jest też parowanie przez NFC lub kod QR). Użytkownik będzie też informowany czy połączenie jest dodatkowo zabezpieczone hasłem, czy też jest dostępne dla wszystkich. Auracast będzie też obsługiwał słuchawki typu True Wireless.

 class="wp-image-2259534"
Niezabezpieczone transmisje Auracast mogą być wykorzystywane, na przykład, przez dworce czy lotniska

Czy trzeba nowego sprzętu do Bluetooth LE Audio? Kiedy Bluetooth LE Audio na rynku?

REKLAMA

Bluetooth LE Audio jest nowym formatem i najprawdopodobniej nie będzie możliwe wprowadzenie jego obsługi do dostępnych już na rynku urządzeń przez aktualizację oprogramowania układowego. Sam nowy kodek może być przeszkodą nie do obejścia, że o obsłudze Auracast prawdopodobnie nie może być mowy.

Na urządzenia z Bluetooth LE Audio nie przyjdzie jednak chętnym długo czekać. Pierwsze mają się pojawić na rynku jeszcze tej jesieni. Niestety na dziś nie wiadomo co to będą za urządzenia i od których producentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA