REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Aż 70 proc. zysków CD Projekt za 2021 rok poszło na zarząd. Wynagrodzenie prezesa to nowy rekord Polski

Mimo wizerunkowej porażki gry Cyberpunk 2077, współzałożyciel i prezes spółki CD Projekt Adam Kiciński stał się bogatszy o 25,5 miliona złotych, na skutek premii za wysoką sprzedaż tytułu. To absolutny rekord w historii poborów od polskich spółek giełdowych.

09.05.2022
18:19
70% zysków CD Projekt bierze zarząd. Prezes ma rekord Polski
REKLAMA

Cyberpunk 2077 nie spełnił wszystkich pokładanych w nim nadziei. Chociaż tytuł zanotował świetną sprzedaż, ta była i tak niższa od zakładanej przez wielu analityków. Ponadto CD Projekt RED - dotychczas uważany za wzór do naśladowania jeśli chodzi o jakość gier - utracił wizerunek studia przedkładającego jakość nad relacje inwestorskie. Mimo problemów Cyberpunka współzałożyciel i prezes CD Projektu - Adam Kiciński - ustanowił nowy rekord wynagrodzeń dla polskich spółek giełdowych.

REKLAMA
Podsumowanie kwietnia na rynkach finansowych. Dwóch antybohaterów kwietnia: CD Projekt i Allegro

Prezes CD Projektu z ponad 25 milionami złotych za 2021 rok, dzięki sprzedaży gry Cyberpunk 2077.

 class="wp-image-1314634"

Jak podaje Business Insider Polska, Adam Kiciński stał się bogatszy o 25,5 miliona złotych. Na tę sumę składa się jego standardowe wynagrodzenie oraz 24,2 miliona premii, wynikającej ze sprzedaży gry Cyberpunk 2077. Co więcej, współzałożyciel polskiego studia wciąż ma do odebrania 4,4 miliona złotych premii za 2021 rok.

W ten sposób Adam Kiciński przechodzi do historii polskiej giełdy jako nowy rekordzista, jeśli chodzi o wielkość poborów ze spółki. Ze swoimi 25,5 milionami złotych, prezes CD Projektu przegonił prezesa Comarchu Janusza Filipiaka z jego 25,4 milionami. Trzeci na liście prezesów z najszybciej powiększającym się saldem jest Maciej Zużalek. Zużalek, podobnie jak Adam Kiciński, pochodzi z branży gier wideo, pełniąc funkcję prezesa w Ten Square Games.

CD Projekt przeznaczył aż 68 proc. zysków netto z 2021 roku na zarząd.

Wiedzmin CD Projekt RED The Witcher 2022 0 class="wp-image-2100723"

Zarząd CD Projektu otrzymał w 2021 roku łącznie 142 miliony złotych. To prawie 70 proc. wszystkich zysków wygenerowanych przez polską spółkę w tamtym okresie. Tę kwotę budowała przede wszystkim sprzedaż gier Cyberpunk 2077 oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon. Ten drugi wciąż stanowi świetne źródło dochodów dla CD Projektu, za sprawą cyklicznie organizowanych promocji cenowych, a także premiery gry w wersji na przenośną konsolę Nintendo Switch.

REKLAMA

Wiedźmin Geralt będzie zarabiał pieniądze dla polskiej spółki jeszcze przez wiele lat. CD Projekt ma w planach premierę ulepszonej wersji gry Wiedźmin 3, wykorzystującej dodatkową moc nowych konsol oraz układów graficznych. Jednocześnie polska spółka potwierdziła prace nad zupełnie nową odsłoną, wykorzystując do tego silnik Unreal Engine 5. CD Projekt będzie jednym z czołowych studiów rozbudowujących amerykański silnik do tworzenia gier o komponenty dla gatunku cRPG.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA