REKLAMA

Tak wygląda PlayStation VR2 w całej okazałości. Sony nareszcie pokazało sprzęt VR dla PS5

Po miesiącach ściśle kontrolowanej komunikacji w mediach kurtyna nareszcie opadła. Sony pokazało graczom PlayStation VR2 w całej okazałości. To nowy hełm wirtualnej rzeczywistości, który podłączymy do konsoli PlayStation 5.

22.02.2022 14.55
PlayStation VR2
REKLAMA
REKLAMA

Sony powoli sączyło informacje na temat PlayStation VR2. Po pierwszych wiadomościach o zaawansowanych pracach nad projektem mogliśmy zobaczyć oficjalne kontrolery ruchowe, a później zyskaliśmy wgląd do specyfikacji urządzenia. Jednak dopiero teraz możemy zobaczyć, jak PlayStation VR2 wygląda w pełnej okazałości.

Oto PlayStation VR2. Sprzęt wygląda elegancko i nawiązuje stylem do PlayStation 5.

Nowe gogle wirtualnej rzeczywistości Sony przypominają PSVR pod względem ergonomii i mechanizmu zakładania. Moduł z wizjerem nie jest bezpośrednio wbudowany w opaskę zakładaną na głowę, ale znajduje się pod nią. To bardzo dobre rozwiązanie, które świetnie sprawiło się w przypadku PSVR. Taka konstrukcja zapewnia wygodę oraz szeroki poziom regulacji, łącznie z możliwością obsługi gogli bez zdejmowania okularów.

Pod względem designu, Sony chciało uchwycić za pomocą gogli oraz kontrolerów efekt kulistości i swobody w 360 stopniach, charakterystycznej dla gier VR. Same kontrolery są w pełni bezprzewodowe. Z kolei nowe gogle będą wymagać połączenia kablowego z konsolą PlayStation 5. Oba urządzenia sparujemy ze sobą przy pomocy złącza USB-C.

Kompletną nowością będą silniki haptyczne umieszczone w opasce PlayStation VR2.

Za ich pomocą twórcy gier mogą przesyłać graczom dodatkowe bodźcie, jak za pośrednictwem kontrolera z wibracjami lub haptyką. Użytkownicy mogą np. poczuć delikatne uderzenia kropel deszczu, przemierzając otwarty świat podczas burzy. Delikatne i ciągłe drgania mogą symulować oszołomienie po otrzymanym ciosie, a silniejsze wibracje pulsowanie głowy po alkoholowej eskapadzie. Możliwości jest od groma i jestem niezwykle ciekaw tego aspektu urządzenia. PlayStation VR2 to pierwsze gogle wirtualnej rzeczywistości ze wsparciem haptyki bezpośrednio na poziomie obręczy głowy.

Nowością względem PSVR będzie także możliwość regulowania odległości soczewek od oczu wewnątrz wizjera, a nie tylko całego modułu względem twarzy. Będąc przy twarzy, nowy system cyrkulacji powietrza ma sprawić, że nie będziemy już cali mokrzy pod wizjerem po intensywnej sesji z Beat Saber. Wspaniała informacja. Czasem grając w PSVR czułem, że się gotuję. Do tego PlayStation VR2 ma być lżejsze od poprzednich gogli Sony, co również jest świetną wiadomością.

Wciąż nie wiadomo, kiedy PlayStation VR2 zadebiutuje na rynku.

REKLAMA

Sony w dalszym ciągu nie podało oficjalnej daty premiery. Część analityków rynkowych wskazywało na zimowy okres przedświąteczny w 2022 roku. Świadoma, celowa komunikacja Sony zdaje się iść w parze z tymi przypuszczeniami. Skoro poznaliśmy wygląd wszystkich elementów nowego zestawu VR do PlayStation 5, oznacza to, że Sony jest już na ostatniej prostej przed rozpoczęciem masowej produkcji.

PlayStation VR2 obsłuży gry w rozdzielczości 4K ze wsparciem efektu HDR. Urządzenie nie potrzebuje żadnej kamery ani stacji bazowej do działania. Kontrolery są w pełni bezprzewodowe, z kolei gogle podłącza się do PS5 przy pomocy złącza USB-C. Sony właśnie potwierdziło, że devkity PlayStation VR2 już trafiły do zewnętrznych producentów gier wideo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA