ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

MSZ uruchamia infolinię dla Polaków mieszkających w Ukrainie: +48 22 523 88 80

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało infolinię dla Polaków przebywających w Ukrainie oraz posiadaczy Karty Polaka. Można się z nią skontaktować pod numerem +48 22 523 88 80. Jest też osobna infolinia +48 47 721 75 75 dla uchodźców z Ukrainy.

25.02.2022 14.18
Jak wygrać wojnę w sieci?
REKLAMA

Rosjanie zaatakowali zbrojnie naszego sąsiada, a w Ukrainie trwa wojna. Łukasz Jasina, czyli rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, poinformował o tym, że nasz kraj cały czas utrzymuje obecność dyplomatyczno-konsularną. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie oraz Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie cały czas działają.

REKLAMA

Rzecznik MSZ w swoim komunikacie dodał przy tym, że zdecydowano o czasowym zawieszeniu działalności pozostałych polskich przedstawicielstw konsularnych na terytorium Ukrainy. Związane jest to ze względami bezpieczeństwa. To jednak nie jedyne działania, jakie w tej sprawie podjęli przedstawiciele polskiego rządu. Uruchomili właśnie infolinię dla Polaków przebywających w Ukrainie

+48 22 523 88 80 - pod ten numer MSZ mogą dzwonić obywatele Polski oraz posiadacze Karty Polaka

Infolinia przygotowana została z myślą o osobach, które aktualnie przebywają w Ukrainie i potrzebują wsparcia, bo np. chcą powrócić do kraju. Skorzystać mogą z niej zarówno obywatele Polski, jak i osoby z Kartą Polaka. Jest to dokument, który potwierdza przynależność do narodu polskiego.

Karta Polaka jest przyznawana on osobom nieposiadającym obywatelstwa polskiego albo zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz deklarującej przynależność do narodu polskiego. Muszą przy tym spełnić określone ustawą warunki.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP udziela też pomocy obywatelom Ukrainy już po przekroczeniu granicy polskiej pod numerem +48 47 721 75 75.

Informacje na ten temat są dostępne na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz pod numerem infolinii +48 47 721 75 75. Polska deklaruje, że obywatele Ukrainy zostaną wpuszczeni do naszego kraju, jeśli uciekają przed wojną, a jeśli nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, to powinni udać się do najbliższego punktu recepcyjnego. Otrzymają tam więcej informacji na temat pobytu w Polsce, tymczasowe zakwaterowanie, ciepły posiłek, napój podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.

REKLAMA

W pomoc w związku z wojną w Ukrainie zaangażowali się również Polscy operatorzy telefonii komórkowej. Już wczoraj wszystkie cztery polskie sieci infrastrukturalne udostępniły m.in. pakiety darmowych minut na rozmowy międzynarodowe do ukraińskich operatorów. Ruszyły też liczne zbiórki charytatywne na pomoc dla mieszkańców objętej wojną Ukrainy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA