REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Samsung Exynos 2200 oficjalnie. Ma sporo wspólnego z konsolami

Nowy sztandarowy procesor Samsunga dla urządzeń mobilnych powstał przy współpracy z firmą AMD. Znajduje się w nim układ graficzny Xclipse 920, oparty o architekturę RDNA 2. Tę samą, którą wykorzystują nowe konsole do gier.

18.01.2022
16:38
samsung exynos 2200 rdna 2
REKLAMA

Premiera układu Exynos 2200 miała się odbyć tydzień temu, ale Samsung z jakiegoś względu przełożył to wydarzenie na teraz. Warto było czekać, bowiem jest to pierwszy procesor tego producenta z tak mocnym układem graficznym. Co to oznacza w praktyce? To dopiero wykażą pierwsze testy urządzeń z tym układem, do których prawdopodobnie będą należeć również telefony Samsung Galaxy. Specyfikacja techniczna prezentuje się jednak bardzo obiecująco.

REKLAMA

Czytaj też:

Procesor Exynos 2200 jest produkowany w 4-nanometrowym procesie technologicznym. To ośmiordzeniowy układ, w którym jeden rdzeń to Cortex-X2, trzy rdzenie to Cortex-A710 i cztery Cortex-A510, używane wymiennie w zależności od zapotrzebowania na moc obliczeniową kosztem energooszczędności. W układzie znajduje się też LPDDR5 RAM i pamięć masowa UFS v3.1.

Samsung Exynos 2200 z RDNA 2 – szczegóły techniczne.

Modem wbudowany w układ będzie obsługiwał zarówno sub-6 GHz, jak i mmWave, co pozwoli mu na pobieranie danych z przepływnością do 10 Gb/s. Tłumacząc na ciut bardziej zrozumiały język: urządzenia z Exynosem 2200 będą mogły równocześnie być połączone z sieciami 4G i 5G, by osiągnąć większe prędkości pobierania przy relatywnie niewielkim zużyciu energii.

W układzie znajdzie się też uaktualniony NPU, a więc blok do akceleracji przeliczeń związanych z uczeniem maszynowym. Nowy procesor Exynos ma być też potęgą w kwestii przetwarzania obrazu, obsłuży aparat do 200 megapikseli przy MFC (Multi Format Codec), pozwalając na nagrywanie wideo w rozdzielczości 8K przy 30 kl./s. Dodatkowo Exynos 2200 odtworzy wideo 4K nawet w 240 kl./s, zaś 8K w 60 kl./s. Układ obsługuje standard HDR10+ i odświeżanie do 144 Hz.

REKLAMA

Najciekawszy jest jednak moduł graficzny Xclipse 920, zaprojektowany wspólnie z AMD. Bazuje na architekturze RDNA 2, a więc tej samej, co Xbox Series i PS5. To oczywiście nie oznacza, że telefony z tym układem będą tak wydajne, jak nowe konsole. To jednak oznacza, że przenoszenie gier z konsol na telefony z tym procesorem będzie dużo łatwiejsze. Oferuje on ten sam zestaw sprzętowych cech i funkcji, z VRS i sprzętową akceleracją śledzenia promieni włącznie.

Niestety, Samsung nie zdradził, kiedy procesor Exynos 2200 pojawi się w pierwszych urządzeniach i w jakich. Nie jest jasne, czy trafi nawet do Galaxy S22, a więc mającego mieć niebawem premierę nowego sztandarowego telefonu tego producenta. Czekamy z niecierpliwością na dalsze wieści.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA