REKLAMA

Stworzyli pojazd, który pozwoli rybom zwiedzać suchy ląd. To taka odwrotność łodzi podwodnej

Kiedy człowiek ma ochotę zwiedzać głębiny oceaniczne, zamyka się w skorupie łodzi podwodnej, w bąblu powietrza, do którego jest przystosowany, włącza silniki i może przez wiele dni czy tygodni przemierzać głębiny zbiorników wodnych. Teraz naukowcy stworzyli urządzenie, które pozwala rybom zwiedzać suchy ląd.

05.01.2022 09.33
zlota rybka
REKLAMA

Mowa o urządzeniu stworzonym przez naukowców z Uniwersytetu Ben-Gurion w Izraelu i nazwanym żartobliwie „Fish Operated Vehicle” (FOV), czyli po prostu pojazdem sterowanym przez ryby.

REKLAMA

Na pierwszy rzut oka urządzenie to po prostu akwarium na kółkach. Na wysięgniku przymocowanym do akwarium zainstalowano jednak komputer oraz LIDAR obserwujący zachowanie ryb znajdujących się w akwarium. Najprościej mówiąc ruch złotych rybek w akwarium przekładany jest przez komputer na polecenia do układu napędowego.

Kiedy ryby kierują się w dany róg akwarium, w tę samą stronę porusza się cały zbiornik

Okazuje się, że nie są to ruchy przypadkowe. Podczas eksperymentu ryby były w stanie skorzystać ze swojej „łodzi atmosferycznej”, aby dotrzeć w konkretne miejsce w pomieszczeniu gdzie mogły otrzymać nagrodę w postaci pożywienia.

REKLAMA

Co ciekawe, początkowo ryby potrzebowały 30 minut, aby dotrzeć do nagrody omijając przeszkody po drodze, jednak z czasem nauczyły się pływać w powietrzu niczym wytrawne wilki morskie i docierały w odpowiednie miejsce w ciągu niecałej minuty.

To istotnie znaczący wynik. W toku eksperymentu okazało się bowiem, że nie tylko ryby są w stanie doskonale orientować się w przestrzeni, ale także, że zdolność ta nie ogranicza się jedynie do ich wodnego środowiska i są w stanie także skutecznie analizować otoczenie znajdujące się poza ich standardowym środowiskiem działania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA