REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google nie daje za wygraną. Powstaje nowa wersja Google Glass

Bez znaczenia jest, czy masz wadę wzroku, czy masz wzrok. Nie ma również znaczenia, czy wolisz szkła kontaktowe zamiast okularów. I tak będziesz nosić okulary — tę zasadę zapewne przyjęły firmy Apple i Google, które pracują nad swoimi smart okularami. Zgodnie z doniesieniami dwóch anonimowych informatorów, Google pracuje intensywnie nad następcą Google Glass. Nowe smart okulary mają ukazać się na rynku w 2024 r. i stanowić realną konkurencję dla pozostających nadal w sferze plotek Apple Glasses.

21.01.2022
21:08
Project Iris - nowe okulary AR od Google'a
REKLAMA

Serwis The Verge w swoim raporcie donosi o trwających pracach nad nowymi okularami AR od Google. Powołując się na dwóch anonimowych pracowników koncernu, amerykański portal podaje rok 2024 jako planowaną datę premiery.

REKLAMA

Podobnie jak wyczekiwane okulary mieszanej rzeczywistości od Apple, okulary tworzone w ramach projektu Iris będą bezprzewodowe, a do przekazywania obrazu do okularów będą wykorzystywać zewnętrzne obiektywy. Ponadto okulary Google będą oparte na przetwarzaniu danych w chmurze, które będzie odpowiadać za złożone procesy obliczeniowe, odciążając podzespoły okularów. Zgodnie ze słowami anonimowych rozmówców, aktualnie istniejące prototypy z wyglądu „przypominają parę gogli narciarskich”.

Jak napisano w raporcie, prace nad projektem są ściśle tajne i prowadzone w osobnym budynku, do którego potrzeba specjalnego klucza. Nad nowymi smart okularami Google pracuje składający się z 300 osób zespół, który Google chce powiększyć o kolejnych specjalistów. Przewodniczącym zespołu jest Clay Bavor, który w poprzednich latach odpowiadał w Google za inne projekty rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, w tym projekt Starline.

„Project Iris” to nie pierwsza próba stworzenia przez Google smart okularów. Media na przełomie lat 2012 i 2013 szalały za konceptem zapowiedzianych w 2012 r. inteligentnych okularów Google Glass. Jednak wielokrotnie przekładana premiera, produkt niespełniający wymagań konsumenckich oraz bycie bardziej gadżetem dla geeków niż funkcjonalnym smart urządzeniem sprawiły, że Google Glass w zasadzie nigdy nie wyszły poza grono testerów i pierwszych klientów-ochotników.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA