REKLAMA

Więcej pociągów Intercity pozwoli wybrać miejsce do siedzenia. Na to czekali pasażerowie

Samodzielny wybór miejsca w pociągach Intercity to jedna z wygodniejszych opcji. Niestety, nie wszystkie składy pozwalają jednak samemu wskazać miejscówkę – np. te z przedziałami takiej możliwości nie posiadają. Ma to się jednak zmienić.

21.01.2022 12.05
nowe bilety pkp intercity
REKLAMA

Podróżowanie pociągami PKP Intercity jest dużo przyjemniejsze, od kiedy można wybrać sobie miejscówkę samemu. Wówczas ma się pewność, że na pewno usiądzie się obok drugiej osoby – jeśli podróżujemy razem – albo z dala od tłumu.

REKLAMA

System ma jednak pewne wady. Rezerwacja nie jest możliwa w przypadku pociągów z tradycyjnymi przedziałami. W dobie pandemii to był spory problem. Zdarzały mi się trasy, gdzie jechałem w pełnym przedziale, a dopiero wychodząc zauważyłem, że w wagonie obok większość miejsc była pusta.

Rezerwacja miejsc pozwala takich sytuacji uniknąć, ale nie w każdym pociągu

Ta kwestia wypłynęła przy okazji poselskiej interpelacji. Paulina Matysiak zwróciła się do ministra infrastruktury w sprawie graficznej ilustracji składów pociągów PKP Intercity.

Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w resorcie infrastruktury odpowiedzialny za transport kolejowy i realizację inwestycji na kolei, nie tylko odpowiedział na zadane pytanie, ale zapowiedział też rozszerzenie opcji rezerwowania miejsc na kolejne składy.

Jak informuje Rynek Kolejowy, taka możliwość będzie, ale jeszcze nie jest powiedziane, czy dotyczyć będzie to wszystkich pociągów należących do przewoźnika. Trzeba pamiętać, że Intercity ma do swojej dyspozycji nowsze składy, jak i te starsze, które nawet po modernizacji nie zawsze są wyposażone we wszelkie nowinki technologiczne. Dopiero w 2041 będzie to standardem: nowoczesne pociągi i wyremontowane trasy.

Graficzne zestawienie składów też się pojawi

I dobrze, bo dzięki temu pasażer dużo wcześniej będzie wiedział, w jakiej kolejności wagony wjeżdżają na stację. Pozwoli to niektórym uniknąć gonitwy, która często ma miejsce.

Niby na peronach puszczana jest informacja o wagonach znajdujących się na początku, środku i końcu składu, ale każdy, kto choć raz był na dworcu, doskonale wie, że jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia.

REKLAMA

Intercity powoli, ale konsekwentnie ułatwia życie pasażerom takimi detalami. Przypomnijmy, że latem pojawiły się nowe wzory biletów, które są znacznie bardziej czytelne niż poprzednie bohomazy.

Szkoda tylko, że podróży nie umilają rosnące ceny – nowy rok to przecież nowe podwyżki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA