REKLAMA

Polska Agencja Kosmiczna wreszcie do czegoś się przyda. Ma dostarczyć naukowców i sprzęt dla misji NASA

Arcus i Gamow Explorer to dwie nowe, planowane przez amerykańską agencję kosmiczną misje eksploracyjne. POLSA ma zapewnić naukowców i sprzęt. Jeżeli wszystko się uda, start misji planowany jest na 2028 r.

13.12.2021 18.39
POLSA NASA misje
REKLAMA

Celem misji Arcus mają być obserwacje wszechświata w zakresie promieniowania rentgenowskiego, które powstaje w czasie gwałtownych i wysokoenergetycznych w kosmosie. Dzięki zastosowaniu przepuszczalnych siatek dyfrakcyjnych, przystosowanych do badania widma w paśmie rentgenowskim, misja ma dostarczyć wysokiej rozdzielczości materiały związane z obserwacją gorącego gazu zgromadzonego w galaktykach, gromadach galaktyk oraz w bliskim otoczeniu czarnych dziur.

REKLAMA

Czytaj też:

Misja umożliwi polskim naukowcom udział w wysoce nowatorskich badaniach dotyczących rozkładu i ewolucji gorącej materii i jej składu chemicznego. Koordynatorem udziału naukowego Polski jest prof. dr hab. Agata Różańska z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika PAN.

Z kolei misja Gamow Explorer dostarczyć ma unikalnych materiałów z obserwacji najodleglejszych błysków gamma w tak zwanej epoce rejonizacji, co umożliwi badanie procesów formowania pierwszych gwiazd i galaktyk we wczesnym wszechświecie.

W pracach zespołu Gamow Explorer uczestniczą naukowcy z  sześciu polskich uczelni i instytutów naukowych. Z inicjatywą włączenia Polski do misji Gamow Explorer wystąpił prof. Krzysztof Górski z Jet Propulsion Laboratory i Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Koordynatorami udziału naukowego Polski są prof. Włodzimierz Kluźniak i dr hab. Krzysztof Nalewajko z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika PAN.

Gamow Explorer i Arcus – dwie misje NASA. Obie z udziałem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Zależnie od wyniku dalszej selekcji projektów zgłoszonych NASA do finansowania w ramach programu Explorers , wystrzelenie wybranej misji planowane jest przed końcem 2028 r. Negocjacje dotyczące udziału polskich naukowców w tych przedsięwzięciach prowadziła POLSA. W wyniku tych rozmów w obu misjach – a konkretniej jednej, która zostanie wybrana przez NASA – Polska zajmie się opracowaniem i dostarczeniem elementów instrumentów naukowych. Podmiotem, z którym amerykańska agencja ma współpracować bezpośrednio, jest Centrum Badań Kosmicznych PAN.

REKLAMA

Udało nam się zintegrować polski sektor kosmiczny i wspólnie przygotować ofertę dla NASA, która została przyjęta. Przed nami mnóstwo pracy, ale wyniki badań każdej z tych misji mogą przynieść przełomowe odkrycia dalekiego kosmosu – jak brzmi wysłane do mediów krótkie oświadczenie Grzegorza Wrochny, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA