1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Operatorzy

OPPO 5G CPE T1a - sprawdziliśmy nowy router 5G z oferty Plusa

Lokowanie produktu: Plus

Do oferty sieci Plus trafił nowy router, który potrafi łączyć się z siecią 5. generacji. Sprawdziliśmy, jak OPPO 5G CPE T1a radzi sobie w praktyce w mieszkaniu z dwoma tuzinami sprzętów łączących się przez Wi-Fi.

17.12.2021
9:03
OPPO 5G CPE T1a router Plus internet 0

Plus stale rozwija swoją sieć 5. generacji, która obejmuje jej zasięgiem już ponad 17 milionów mieszkańców Polski z ponad 700 większych i mniejszych miejscowości. Chociaż na aukcję 5G cały czas czekamy, to zieloni jako jedyni już teraz przeznaczyli na potrzeby 5G w Polsce pasmo 2600 MHz TDD, co zwiększa przepustowość infrastruktury mobilnej operatora.

OPPO 5G CPE T1a router Plus internet class="wp-image-1959437"
Tak wygląda nowy router w ofercie sieci Plus - OPPO 5G CPE T1a

ofercie Plusa pojawiła się też już cała gama urządzeń zgodnych z siecią 5. generacji. Wśród nich są nie tylko smartfony, które działają szybciej i przy mniejszych opóźnieniach niż modele wyłącznie z modemami LTE, ale również routery 5G zapewniające bardzo szybkie i stabilne połączenie. Łącznie – ponad 40 sprzętów w cenie już od około 1000 zł.

OPPO 5G CPE T1a w sieci Plus - co trzeba wiedzieć o tym routerze?

W ostatnich dniach miałem okazję testować router OPPO 5G CPE T1a z oferty Plusa, który zastąpił mój internet stacjonarny. Podłączyłem urządzenie do prądu, wygenerowałem nową sieć Wi-Fi, wpisałem do niej hasło w swoich sprzętach i sprawdziłem, jak wypada w porównaniu ze światłowodem 1 Gb/s.

OPPO 5G CPE T1a router Plus internet class="wp-image-1959440"
OPPO 5G CPE T1a mieści się w dłoni

Podczas testów byłem miło zaskoczony - w codziennej pracy od razu zapomniałem, że coś się zmieniło, a OPPO 5G CPE T1a zapewniał internet o wystarczającej przepustowości i stabilności do korzystania z narzędzi biurowych, oglądania filmów z serwisów VOD itp.

Jak szybki jest OPPO 5G CPE T1a?

Jeśli chodzi o przepustowość transferu danych routera OPPO 5G CPE T1a, to na karcie Plusa w mieszkaniu na warszawskim Mokotowie osiągałem wyniki rzędu 200 Mb/s przy pobieraniu oraz 50 Mb/s przy wysyłaniu danych. To więcej niż zapewnia mój operator w telefonie, który zapewnia ok. 100/25 megabitów na sekundę przy połączeniu LTE (5G w mojej ofercie nie ma).

OPPO 5G CPE T1a router Plus internet class="wp-image-1959443"
OPPO 5G CPE T1a w porównaniu do konsoli do gier (PS5)

Dla porównania w przypadku internetu światłowodowego możemy dzisiaj wykupić łącza o przepustowości rzędu nawet 1 Gb/s, ale nie w każdej lokalizacji jest możliwość podpięcia internetu stacjonarnego. W dodatku internet mobilny może cechować się lepszą przepustowością wysyłania danych niż światłowód - operatorzy stacjonarni często limitują upload.

OPPO 5G CPE T1a - specyfikacja

Mówimy o urządzeniu do obsługi internetu co do zasady mobilnego, a OPPO 5G CPE T1a jest mniejszy niż wydaje się na zdjęciach (92 x 92 x 180 mm). W środku zmieścił się układ Qualcomm Snapdragon X55 5G drugiej generacji (7 nm) oraz zestaw ośmiu wbudowanych anten zapewniających łączność w standardzie Wi-Fi 6.

OPPO 5G CPE T1a router Plus internet class="wp-image-1959449"
Na froncie OPPO 5G CPE T1a umieszczono logo operatora wraz z diodami (5G, 4G, Wi-Fi i zasilanie)

Urządzenie ma na pleckach złącze ładowania, dwa porty Ethernet, a na spodzie slot na kartę microSIM. OPPO 5G CPE T1a, chociaż ma w nazwie 5G, łączy się zarówno z siecią 5. generacji, jak i z LTE Plus Advanced (z agregacją pasm). Obsługiwane przez ten model pasma sieci to zaś konkretnie:

 • 5G NR: n1/n3/n7/n8/n20,n38/n41/n77/n78;
 • LTE B1/B3/B7/B8/B20/B28/B32/B38.

W ramach funkcji O-Reserve oprogramowanie routera OPPO 5G CPE T1a wybiera cztery spośród wbudowanych anten, które zapewniają najlepszą możliwą jakość sygnału w danym momencie, co przekłada się na stabilne i szybkie połączenie. Do tego dochodzą takie funkcje jak UPnP, DMZ i przekierowanie portów.

OPPO 5G CPE T1a router Plus internet class="wp-image-1959446"
Na górze OPPO 5G CPE T1a producent umieścił małe logo

Anteny w routerze OPPO 5G CPE T1a są w stanie objąć bez problemu zasięgiem sieci Wi-Fi 5 GHz moje 40-metrowe mieszkanie w bloku, a z sieci 2,4 GHz mógłbym korzystać na klatce schodowej. Urządzenie obsługuje przy tym aż 32 sprzęty jednocześnie - i całe szczęście! Pozwoliło mi to podłączyć do niego:

 • …dwa smartfony,
 • dwa tablety,
 • dwa komputery,
 • trzy smartwatche,
 • dwie smartżarówki,
 • Smart TV i Apple TV;
 • dwa czytniki e-booków,
 • cztery konsole do gier,
 • kontroler od Google Stadia,
 • inteligentny odkurzacz iRobota,
 • i parę gogli wirtualnej rzeczywistości…

…a i tak zająłem ledwie ponad połowę dostępnych slotów, więc jest jeszcze miejsce na nadchodzącego Steam Decka, testowane przeze mnie aktualnie sprzęty oraz smartfony bliskich oraz członków rodziny, gdy wpadną w odwiedziny. Co jednak ważne, przy tylu urządzeniach sieć nadal działa stabilnie oraz szybko.

OPPO 5G CPE T1a router Plus internet class="wp-image-1959455"
Porty na pleckach OPPO 5G CPE T1a to 2x Ethernet, wejście telefoniczne i złącze ładowania

Z czasem będzie w dodatku tylko lepiej. Gdy tylko ruszy odwołana półtora roku temu aukcja 5G, a telekomy otrzymają dostęp do nowych częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz, sprzęty i karty SIM działające w ramach sieci 5. generacji jeszcze przyspieszą.

Mimo to już teraz widać sporą poprawę w porównaniu 5G do LTE. Do tego łączność 5. generacji w tandemie z porządnym domowym modemem takim jak OPPO 5G CPE T1a jest już dziś dobrą alternatywą dla łącza stacjonarnego wszędzie tam, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury.

OPPO 5G CPE T1a router Plus internet class="wp-image-1959461"
Slot na kartę SIM w routerze OPPO 5G CPE T1a umieszczono na spodzie obok guzika reset

Ile trzeba zapłacić za OPPO 5G CPE T1a?

Rekomendowaną taryfą do routera OPPO 5G CPE T1a jest abonament na internet w Plusie za 75 zł miesięcznie na dwa lata. W jego ramach klienci mogą liczyć na pakiet o wielkości 250 GB miesięcznie oraz usługę Tidal Premium na cały okres trwania umowy.

Jeśli chodzi o cenę samego urządzenia, to Plus sprzedaje swój nowy router OPPO 5G CPE T1a na raty. Całkowity koszt sprzętu wynosi w tym przypadku 1297 zł przy złotówce opłaty na start. Pozostałą kwotę można rozbić na 24 raty po 54 zł miesięcznie lub 36 rat po 36 zł miesięcznie.

OPPO 5G CPE T1a router Plus internet class="wp-image-1959458"
OPPO 5G CPE T1a - oferta sieci Plus

Oprócz tego płatność za urządzenie można rozbić na 12 rat lub nawet 48 rat. Osoby, które mają już abonament na kwotę co najmniej 44,90 zł/mies. mogą liczyć na rabat w ramach programu smartDOM w wysokości 25 zł. 

Lokowanie produktu: Plus
Najnowsze