REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Nie chce ktoś kupić ode mnie nerki? Za rok do sprzedaży wejdą 97-calowe telewizory OLED

LG Display, światowy monopolista na rynku telewizyjnych matryc OLED, planuje wprowadzić do sprzedaży B2B 97-calowe panele. To oznacza, że niemal wszyscy wiodący producenci telewizorów wprowadzą do sprzedaży nowe, 100-calowe bestie.

20.10.2021
19:39
lg oled sport
REKLAMA

Masowa produkcja paneli LCD i OLED jest coraz tańsza, co oznacza, że i ceny telewizorów maleją. Jeszcze nie tak dawno temu najchętniej wybieranym telewizorem 4K był ten z przekątną 55 cali. Dziś w świecie telewizorów Ultra HD dominują modele o przekątnej 65 cali, podczas gdy zamożni fani filmów i gier coraz częściej decydują się na 75-, a czasem i 83- czy 88-calowe telewizory.

REKLAMA

Czytaj też:

Problem w tym, że koszt produkcji matryc OLED znacznie się zwiększa wraz z ich rozmiarem. Na dziś tylko 55-calowe modele można uznać za atrakcyjnie wycenione. 65-calowe są już dość drogie. Te jeszcze większe przeznaczone są już dla bardzo zamożnych klientów. Na szczęście, z roku na rok, sytuacja staje się coraz korzystniejsza dla klientów. Koszty i ceny spadają, więc – wygląda na to – LG Display zamierza wprowadzić nowy rozmiar paneli.

97-calowe telewizory OLED. Już za rok u wiodących producentów, w tym LG, Sony, Philips czy Panasonic.

Jako że LG Display jest jedynym dostawcą matryc OLED, wszyscy producenci telewizorów chcąc mieć OLED TV w swojej ofercie są uzależnieni od kaprysów tej firmy. Pokornie się jednak na to decydują: dzisiejsze matryce OLED cechują się niezrównanymi kontrastem i odzwierciedleniem ruchu, przy jednoczesnej bardzo dobrej reprodukcji koloru. Są mniej trwałe i ciemniejsze od topowych matryc LCD (w tym LED czy Mini LED), jednak z uwagi na pozostałe parametry są bardzo chętnie wybierane przez entuzjastów.

REKLAMA

Według źródeł koreańskich mediów – tu Korea Bizwire – LG Display zamierza poszerzyć swoją ofertę paneli. Jako pierwsza ma z nich skorzystać, tu bez niespodzianek, firma LG Electronics (w skrócie określana zwyczajowo jako LG). Pierwsze 97-calowe LG OLED miałyby się pojawić w ofercie już w przyszłym roku. Na dziś największymi panelami są 83-calowy (rozdzielczość 4K) i 88-calowy (rozdzielczość 8K). Tak duże telewizory OLED mają na dziś w swojej ofercie LG Electronics i Sony.

100-calowe (czy dla uściślenia, 97-calowe) telewizory prawdopodobnie będą kosztować niemałą fortunę. 88-calowy LG OLED Z1 o rozdzielczości 8K to wydatek powyżej 100 tys. zł. Można sobie wyobrazić, że 97-calowy będzie kosztować tyle, co nowy samochód wyższej klasy. Pomarzyć można… ale można i mieć nadzieję, że pozostałe modele stanieją. Optymalizacja procesów technologicznych niemal zawsze wiąże się ze spadkiem cen. 65-calowy OLED TV za około 5 tys. zł? To coraz bardziej prawdopodobne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA