REKLAMA

Jak nagrywać filmy na TikTok telefonem i jakich błędów unikać? Światło i ekspozycja są bardzo ważne

Jak nagrywać filmy na TikTok, żeby cieszyły się dużą popularnością? Wystarczy do tego twój telefon, ale musisz zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych szczegółów. Wśród nich jest światło i ekspozycja - elementy bardzo ważne, ale często pomijane.

16.09.2021 10.12
samsung - tiktok
REKLAMA

Chcesz pokazać się na TikToku? Dobrą okazją jest nowy konkurs organizowany przez Samsung. Podpowiadamy, jak nagrywać filmy swoim smartfonem.

REKLAMA

TikTok właśnie przebił YouTube’a pod względem czasu, jaki użytkownicy spędzają w aplikacji. YouTube musiał uznać wyższość młodszego konkurenta po raz pierwszy, ale zapewne nie po raz ostatni.

Jedno jest pewne: warto zaistnieć na TikToku. Tylko jak się za to zabrać? Dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w konkursie Galaxy Awards, czyli pierwszym wydarzeniu w Polsce, które ma wyłonić najbardziej nietuzinkowe postacie na TikToku.

 class="wp-image-1856590"
Galaxy Awards to szansa, by zaistnieć na TikToku

Konkurs wyłoni najbardziej utalentowanych i kreatywnych twórców w pięciu kategoriach:

  • talent muzyczny/taneczny,
  • talent aktorski,
  • talent foto-video,
  • talent nieszablonowy,
  • nagroda publiczności.

Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają smartfon Samsung Galaxy A52s 5G oraz niebagatelną nagrodą pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Zgłoszeń można dokonać do 20 września na podstronie Samsunga.

Jak nagrywać filmy na TikTok? Oto kluczowe rady, które pomogą stworzyć dobre wideo.

Tylko pion, mamy 2021 r.

Choć całe życie uczono nas, że filmy powinno nagrywać się w poziomie, to internet postawił tę zasadę na głowie. TikTok jest aplikacją mobilną, a więc twoi widzowie będą oglądać cię na telefonie. Z kolei badania pokazują, że użytkownicy smartfonów to prawdziwe leniuszki, bo aż 94 proc. filmów odtwarzamy bez przekręcania smartfona na bok, do poziomu. Tak, tyczy się to nawet filmów nagrywanych w poziomie. Prawie wszyscy wolimy obejrzeć je w miniaturce wypełniającej tylko część ekranu, zamiast obrócić smartfon na bok.

Pamiętaj zatem, by pozbyć się nawyków wyrabianych przez lata i po prostu nagrywać w pionie. Na TikToku najlepiej wyglądają filmy nagrane w pionowej wersji formatu Full HD, czyli w rozdzielczości 1080x1920 pikseli.

Stabilność w życiu i w wideo

 class="wp-image-1856596"
Takich statywów należy unikać. Nie da się w nim ustawić smartfona w pionie.

Na TikToku najwięcej twórców nagrywa korzystając ze statywu. Pamiętaj, że filmy są krótkie, bo zawierają maksymalnie cztery segmenty po 15 sekund. W tym czasie musisz skupić uwagę na sobie. Przy trzęsącym się tle widz będzie musiał uważać, by nie stracić cię z oczu, a przecież nie o to nam chodzi.

Warto zatem zainwestować w statyw. Jaki? Tak naprawdę w przypadku smartfona sprawdzi się dowolny, choć najbardziej poręczny będzie typowo mobilny statyw. W moim przypadku ma on ruchomą głowicę, dzięki której mogę obrócić głowicę o 90 stopni w bok, dzięki czemu smartfon może być utrzymywany w pionie.

 class="wp-image-1856599"
Typowy statyw do smartfona. Pozwala zamocować telefon w pionie lub poziomie
 class="wp-image-1856602"
Statyw foto z dokręconym adapterem na smartfon

Warto wybrać typowy statyw ze standardowym gwintem, ponieważ będzie on bardziej uniwersalny. Przyda się on nie tylko do smartfona, ale też do aparatu. Smartfon zamocujemy, dokręcając do statywu uchwyt, przy czym trzeba zwrócić uwagę na to, czy uchwyt pozwoli zamocować telefon w pionie. Niestety większość tego typu uchwytów jest przystosowana tylko do trzymania smartfona w poziomie.

Światło to najważniejszy element dobrego filmu

 class="wp-image-1856605"
Nawet prosta lampa LED bardzo poprawi jakość filmów

Nieważne czy masz smartfon z wysokiej, czy niskiej półki. W obu przypadkach twój film na TikToka może być o wiele lepszy jeśli tylko zadbasz o dobre światło. Nie musisz inwestować w duże lampy z softboksami. Na początek wystarczy nawet prosta lampka z klipsem przypinana do smartfona.

Taki gadżet bazuje na kilkudziesięciu diodach i najczęściej zapewnia kilka poziomów jasności. To proste i tanie urządzenie doświetli twoją twarz, a jednocześnie doda ładny okrągły błysk w oczach, który będzie świetnie prezentował się na wideo.

 class="wp-image-1856608"
Lampka ma klips, który zaczepiamy na smartfonie

Jeśli nie chcesz inwestować w dodatkowe oświetlenie, wykorzystaj światło dzienne. Nagrywaj przy oknie, kiedy jesteś zwrócony twarzą w stronę światła. Jeżeli będzie akurat mocne słońce, pomocna będzie firanka lub półprzepuszczalna roleta, która zmiękczy światło, dzięki czemu obrazek na filmie będzie ładniejszy. Z kolei jeśli za oknem będzie pochmurna pogoda, lepiej nagrywać przy całkowicie odsłoniętym oknie. Należy tylko pilnować, by smartfon był ustawiony tyłem do światła.

Ekspozycja - o nią zadba smartfon, ale ty zadbaj o tło.

Wielu twórców zastanawia się nad tym, czy warto korzystać z trybów manualnych przy filmowaniu. Oczywiście warto, ale polecam to rozwiązanie tylko tym osobom, które wiedzą, co robią. W przypadku filmu dużo łatwiej można zepsuć obraz niż przy fotografowaniu. Dlatego polecam zaufać automatyce, która w nowych smartfonach sprawdza się już niemal idealnie.

 class="wp-image-1856593"
Zestaw TikTokera

Zawsze trzeba jednak zadbać o kadr, czyli o to, co pokazujemy. Pamiętajmy, że widz ma skupić uwagę na nas, a więc im bardziej minimalistyczne tło, tym lepiej. Dobrym pomysłem jest nagrywanie się na tle ściany. A jeśli koniecznie chcesz pokazać swój pokój lub salon, zadbaj o to, by było w nim czysto. W końcu twoje wideo może obejrzeć ponad miliard użytkowników, bo właśnie tyle osób korzysta aktywnie z TikToka.

REKLAMA
Jak filmować i edytować wideo na TikToku

Te podstawowe rady pozwolą nagrać w domowych warunkach filmy, które będą dobre jakościowo i w zupełności wystarczą do rozpoczęcia przygody z TikTokiem. Pozostaje zatem skupić się na pomyśle i na przekonaniu jury, że to właśnie twój film zasługuje na nagrodę. Pamiętaj, że zgłoszenia do Galaxy Awards możesz składać do 20 września na stronie Samsunga.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA