REKLAMA

Chrome 95 na Androida ma bezpieczne płatności i wygodniejsze żonglowanie apkami. Ruszają beta-testy

Chrome 95 wszedł właśnie w fazę beta-testów. Ochotnicy mogą zainstalować przeglądarkę na systemie Android i pomóc Google’owi w testowaniu nowości. Najważniejszą wydaje się nowy mechanizm do internetowych płatności.

27.09.2021 16.51
chrome 95 android
REKLAMA

Przeglądarka Chrome oferuje trzy możliwości testowania jej przyszłych wersji. Kanały Canary i Dev są przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. W nich publikowane są bardzo wczesne, eksperymentalne wręcz wersje Chrome’a, w których wiele rzeczy może nie działać poprawnie. Wersja Beta to z kolei ta bliska wydania końcowego – nadal mogą występować problemy, ale dużo rzadsze. Wszak to ostatni etap testów przed premierą.

REKLAMA

Do fazy Beta przeszedł właśnie Chrome dla systemu Android w wersji 95. Poza licznymi poprawkami w silniku przeglądarki pojawiło się kilka istotnych nowości. Wybrałem trzy najważniejsze.

Chrome 95 dla Androida z systemem bezpiecznego potwierdzania płatności.

 class="wp-image-1872876"
WebAuthn (widoczny powyżej) trafi do Chrome 95 dla systemu Android

Chrome 95 wprowadza obsługę standardu WebAuthn, który stanowi najważniejszy element standardu bezpiecznego uwierzytelniania użytkownika FIDO2. To uniwersalny mechanizm autoryzowania i zatwierdzania płatności. Jego atutem jest uniwersalność i spójność: każdy bank może z tego skorzystać, jest to mechanizm otwarty i uznawany za bezpieczny. Na dodatek jeżeli banki w istocie go wdrożą, użytkownik będzie mógł potwierdzać płatności uniwersalnym i znajomo wyglądającym narzędziem.

Chrome 95 dla Androida pozwoli na budowanie lepszych edytorów grafiki.

 class="wp-image-1872879"
Chrome 95 na Androida z próbnikiem kolorów

Aplikacje webowe będą mogły wykorzystać nowe API o nazwie EyeDropper. Dzięki niemu twórcy tych aplikacji będą mogli w łatwy sposób zapewnić im funkcję próbnika kolorów.

Chrome 95 dla Androida z lepszą obsługą aplikacji webowych.

 class="wp-image-1872882"
Chrome 95 dla Androida rozpoznaje zainstalowane aplikacje webowe
REKLAMA

Chrome 95 będzie potrafił rozpoznać, że dane łącze może być otwarte za pośrednictwem zainstalowanej na telefonie przez Chrome’a aplikacji webowej – i zaproponować otwarcie tego łącza właśnie w niej. Na dziś Chrome proponuje wyłącznie aplikacje zainstalowane przez Sklep Play.

Produkcyjna wersja Chrome’a 95 na Androida powinna się pojawić już w najbliższych tygodniach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA