REKLAMA

Chiny zdelegalizowały właśnie wszystkie kryptowaluty. Są zagrożeniem dla całego społeczeństwa

Chiński rząd nie odpuszcza kryptowalutom. Można wręcz powiedzieć, że po wcześniejszych pojedynczych atakach na rynek tokenów, teraz podjęto decyzję o ciosie ostatecznym.

25.09.2021 09.29
Chiny zdelegalizowały właśnie wszystkie kryptowaluty. Są zagrożeniem dla całego społeczeństwa
REKLAMA

W piątkowe popołudnie przedstawiciele chińskiego banku centralnego poinformowali, że wszystkie transakcje oparte na kryptowalutach stają się nielegalne w granicach Chin. Żadna chińska instytucja finansowa ani firma obsługująca płatności nie może udostępniać swoim klientom możliwości handlowania lub wykonywania płatności jakimikolwiek kryptowalutami. Co więcej, to samo tyczy się giełd zagranicznych świadczących swoje usługi dla rezydentów Chin. Także i one nie mają prawa oferować im instrumentów opartych na kryptowalutach.

REKLAMA

Uzasadnienie? Jak wielokrotnie wcześniej, także i teraz przedstawiciele Ludowego Banku Chin przekonują, że w ten sposób chcą chronić bezpieczeństwo środków finansowych mieszkańców Chin. Według chińskich ekspertów kryptowaluty destabilizują gospodarkę i rynek finansowy, jednocześnie prowokując pranie brudnych pieniędzy, gromadzenie nielegalnych środków finansowych, budowę piramid finansowych i finansowanie przestępczości.

Nowy dzień, nowa rzeczywistość

Obywatel Chin, który od teraz będzie realizował płatności lub transakcje za pomocą kryptowalut, będzie narażał się na odpowiedzialność karną. Służby państwowe natomiast w najbliższym czasie skupią się eliminowaniu zjawiska spekulacji kryptowalutami.

Choć od dawna wiadomo było, że chiński rząd patrzy bardzo krytycznie na kryptowaluty, to piątkowa decyzja spowodowała istotne poruszenie na rynku cyfrowej waluty. Wartość Bitcoina w krótkim czasie spadła nawet o 14 proc., a rynek kryptowalut skurczył się aż o 150 mld dol.

Warto zauważyć, że decyzja będzie miała wpływ nie tylko na chiński rynek kryptowalut. To właśnie w Chinach wielu inwestorów kopało kryptowaluty. Już wcześniejsze decyzje chińskiego rządu sprawiły, że pierwsi górnicy zajmujący się kopaniem kryptowalut postanowili przenieść swoje kopalnie np. do Teksasu. Teraz jednak może czekać nas intensywny i masowy exodus górników poza granice Państwa Środka, bowiem widać, że władze Chin wykorzystają wszystkie dostępne im środki i służby, aby raz na zawsze usunąć kryptowaluty ze swojego kraju.

Lipcowe decyzje były tylko wstępem do walki z kryptowalutami

REKLAMA

Już na początku lipca Ludowy Bank Chin uznał, że kryptowaluty nie mogą być traktowane jako formy płatności. Co więcej, jeden z największych chińskich banków - Chiński Bank Rolny - całkowicie zakazał swoim klientom korzystania z cyfrowych walut.

Najnowsza decyzja raczej nie powinna być zaskoczeniem dla uczestników rynku, a raczej ostatecznym potwierdzeniem determinacji chińskiego rządu do całkowitego wyeliminowania kryptowalut ze swojego rynku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA