REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Cenega trafi w chińskie ręce. Tencent przejmie największego dystrybutora gier w Polsce

Tencent przymierza się do przejęcia największego polskiego dystrybutora pudełkowych gier wideo, który ma w portfolio takie marki jak Grand Theft Auto, Fallout i Mortal Kombat. Chińczycy mogą nabyć Cenegę, bo o niej mowa, razem z całą grupą 1C Entertainment.

03.08.2021
21:29
1C ENTERTAINMENT LOGO tencent przejmuje cenega
REKLAMA

Tencent to gigant, którego macki oplotły już cały gamingowy świat i skierowały się teraz w stronę Polski. Na celowniku Chińczyków, którzy ostatnio przyczynili się do wskrzeszenia marki Contra, znalazła się grupa 1C Entertainment, która może zostać przejęta przez zależną od hegemona z państwa środka holenderską spółkę Proxima Beta Europe B.V.

REKLAMA

O planach przejęcia grupy 1C Entertainment wraz z Cenegą przez Tencent informuje UOKiK.

Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawiła się informacja o tym, że wpłynął już wniosek kierowany przez Proxima Beta Europe B.V. z siedzibą w Amsterdamie dotyczący planowanej przejęcia kontroli nad 1C Entertainment S.A. z siedzibą w Warszawie (oraz jej podmiotami zależnymi). Dokument złożony przez firmę zależną od Tencenta datowany jest na 27 lipca 2021 r.

W dokumencie pojawiła się również informacja o tym, że holenderskie Proxima Beta Europe B.V., które zajmuje się „głównie pisaniem, produkcją, marketingiem i wydawaniem gier komputerowych”, jest ostatecznie kontrolowany przez Tencent Holdings Limited. Czas pokaże, jak UOKiK zareaguje na to zgłoszenie, gdy przyjrzy się portfolio obu podmiotów.

Jakie firmy i marki mogą trafić w ręce Tencenta?

W ramach działającej na naszym i nie tylko rynku od dwóch dekad grupy 1C Entertainment zrzeszone są takie firmy jak Cenega (dystrybucja pudełkowa gier wideo), 1C Online Games (wydawanie gier), Qloc (lokalizacja gier wideo) i Muve (sklep). 1C Entertainment działa przy tym nie tylko w Polsce, ale również w takich krajach jak Czechy, Węgry, Rosja i Cypr.

REKLAMA

W portfolio Cenegi, który obecnie jest największym wydawcą gier wideo w Polsce, znajdują się takie marki jak Grand Theft Auto, Fallout, Football Manager, Mortal Kombat i gry z serii LEGO. Polacy współpracują z takimi firmami Activision, Bethesda, PlayWay SA, Square Enix, Techland i nawet CD Projekt.

Jeśli chodzi o konkrety transakcji, w tym jej kwotę, to takowych jeszcze nie ma. 1C Entertainment ani Tencent nie wystosowały jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, ale o sprawie informują branżowe media po tym, jak UOKiK opublikował informację w tej sprawie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA