REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Uwaga na SMS od Poczty Polskiej w sprawie zakupów na Aliexpress. To oszustwo

Przestępcy wykorzystują nowe prawo celne do włamywania się na komputery i telefony klientów sklepów spoza Unii Europejskiej. Z całą pewnością ten mail bądź SMS od Poczty Polskiej to niebezpieczny spam.

22.07.2021
18:17
poczta polska aliexpress
REKLAMA

Od względnie niedawna obowiązuje nowe prawo związane z obsługą celną przesyłek ze sklepów spoza Unii Europejskiej. Konkretniej, chodzi o nową rolę Poczty Polskiej, która stała się podmiotem dokonującym zgłoszeń celnych tych przesyłek.

REKLAMA

Od pierwszego lipca za paczkę z Aliexpress bądź innego azjatyckiego sklepu należy uiścić opłatę dla Poczty Polskiej wynoszącą 8,5 zł za każde zamówienie. Jest to koszt, jaki Poczta Polska życzy sobie za czynności celno-podatkowe związane ze zgłoszeniem celnym przy przejściu paczki spoza Unii Europejskiej do Polski.

Opłata celna dla Poczty Polskiej za Aliexpress. Nigdy przez SMS bądź e-mail.

Opłatę odbiorca może uiścić na dwa sposoby przy odbiorze paczki. Albo u listonosza, który paczkę dostarcza pod drzwi, albo w placówce pocztowej, jeżeli klient zdecyduje się na samodzielny odbiór. Nigdy jednak Poczta Polska nie będzie próbowała pobrać opłaty w formie elektronicznej.

Internetowi oszuści postanowili wykorzystać zmianę sposobu postępowania z przesyłkami, rozsyłając fałszywe e-maile do klientów, w których zachęcają do otwarcia załącznika lub linku. Tego typu oszustwo może być dystrybuowane także przez wiadomości SMS.

REKLAMA

Po drugiej stronie takiego linku najczęściej znajduje się witryna łudząco podobna do stworzonej przez Pocztę Polską. Ma ona jednak na celu wyłącznie wyłudzenie pieniędzy i kradzież danych. Z kolei załączniki z rzekomymi rachunkami bądź fakturami zawierają złośliwe oprogramowanie.

Poczta Polska zachęca, by wszelkie wiadomości tego typu zgłaszać na adres incydent@poczta-polska.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA