REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Jak wygląda i brzmi Mars? Łazik Zhurong zaprasza na YouTube’a

Chiński łazik Zhurong już od pewnego czasu karmi nas fascynującymi zdjęciami i danymi z Marsa. Tym razem chińska agencja kosmiczna udostępniła coś dużo ciekawszego. Nagranie wideo z dźwiękiem.

28.06.2021
11:09
Woda na Marsie
REKLAMA

240-kilogramowy Zhurong, będący częścią misji Tianwen-1, wylądował na Marsie 14 maja. Od 21 maja rozpoczął zwiedzanie Równiny Utopii, a chińska agencja kosmiczna zdaje się otwarcie się dzielić wszelkimi zebranymi przez niego danymi. Pierwsze zdjęcie zostało udostępnione 19 maja. 11 czerwca łazik wykonał swój autoportret. Teraz jednak udostępniono coś szczególnego.

REKLAMA

Materiał wideo z dźwiękiem prosto z Marsa. Zarejestrowany przez łazika Zhurong.

Pierwsza część nagrania przedstawia wejście lądownika w marsjańską atmosferę. Można dokładnie przyjrzeć się najważniejszym etapom lądowania, w tym rozwinięciu spadochronu, separacji i wreszcie amortyzowanemu zetknięciu z powierzchnią. Druga część nagrania to materiał uwieczniający zjazd łazika z lądownika. Dociekliwym polecam włączenie głośników lub założenie słuchawek – słychać odgłosy, jakie wydają koła Zhuronga po zetknięciu z marsjańską glebą.

Mikrofony zainstalowane w łaziku nie służą tylko efektownym, propagandowym nagraniom, mającym wzbudzać podziw wśród opinii publicznej. Będą wykorzystane do badania marsjańskich wiatrów i stanowią ważny element instrumentów pomiarowych. Zhurong wyposażony jest też, między innymi, w przyrządy do spektroskopii, kamery, radar do penetracji gruntu i magnetometr.

Dane z łazika są transmitowane przez orbiter Tianwen-1. Chiny są drugim mocarstwem – po Stanach Zjednoczonych – które zdołało dostarczyć działający pojazd na powierzchnię Czerwonej Planety. Jeżeli wierzyć chińskim mediom państwowym, chińska agencja kosmiczna ma w planach wysłanie misji załogowej na Marsa już w 2033 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA