REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

A niech mnie! Oto zdjęcia wykonane przez łazik Zhurong na Marsie

Wszelkie wątpliwości co do powodzenia misji Tianwen-1 właśnie zostały rozwiane. Po kilku dniach oczekiwania właśnie dzisiaj na Ziemię dotarły pierwsze zdjęcia z powierzchni Marsa wykonane przez pierwszy w historii chiński łazik marsjański.

19.05.2021
13:07
mars
REKLAMA

Łazik Zhurong wylądował na powierzchni Marsa 14 maja. W przeciwieństwie do amerykańskiej agencji kosmicznej, która przy takich okazjach prowadzi wręcz relację na żywo, Chińczycy poinformowali, że lądowanie zakończyło się sukcesem i… i tyle. Nic więcej.

REKLAMA

Wszyscy, którzy oczekiwali na pierwsze zdjęcia z powierzchni, byli mocno zawiedzeni. Z uwagi na przedłużający się brak informacji, część komentatorów zaczęła się zastanawiać czy faktycznie lądownik z łazikiem wylądował na Marsie w jednym kawałku.

Kilka dni temu jednak przedstawiciele chińskiej administracji kosmicznej poinformowali, że łazik powinien przesłać pierwsze zdjęcia do końca maja.

Wtem!

Dzisiaj, w okolicach południa na dwóch kontach twitterowych monitorujących przebieg chińskiego programu kosmicznego pojawiły się pierwsze zdjęcia wykonane przez Zhuronga. Przedstawiają one przepiękną panoramę równiny Utopia Planitia, na której wylądował łazik. To ten sam region, w którym wylądował lądownik Viking 2 u progu amerykańskiego podboju Marsa 11 kwietnia 1980 r.

Jakby tego było, do zdjęć dołączono także nagrania z momentu odłączenia lądownika od orbitera Tianwen-1. Wspaniale!

REKLAMA

Można zatem ostatecznie powiedzieć, że monopol Amerykanów na Marsie właśnie się zakończył. Chiny są drugim krajem, który dostarczyły w pełni funkcjonujący łazik na powierzchnię Czerwonej Planety. Nowy wyścig kosmiczny trwa i pora się do tego przyzwyczaić.

Informację o pojawieniu się zdjęć podrzucił nam Michał Moroz z portalu OrientSpace. Dzięki!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA