REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Dolby Vision w 120 Hz trafia do telewizorów LG OLED. Tylko po co?

Dobra wiadomość dla posiadaczy telewizorów LG z kolekcji na 2021 r. z systemem webOS 6.0. Producent w ramach aktualizacji Smart TV dodał do swoich OLED-ów obsługę Dolby Vision w trybie 120 Hz. Posiadacze modeli z 2020 r. muszą uzbroić się jeszcze w nieco cierpliwości.

23.06.2021
17:28
LG OLED G1 C1 Dolby Vision 120 Hz webOS 6.0
REKLAMA

Telewizory stały się de facto kolejnymi komputerami w naszych domach – wyposażone są we własne procesory i moduły bezprzewodowej transmisji danych oraz systemy operacyjne. Dzięki temu producenci mogą dodawać nowe funkcje już po wprowadzeniu danego modelu na rynek.

REKLAMA

W zeszłym roku telewizory wielu różnych marek, w tym LG, dostały obsługę technologii AirPlay oraz HomeHit od Apple’a. Teraz koreańska firma postanowiła rozszerzyć obsługę standardu Dolby Vision o treści w 120 Hz, czyli odświeżanych w 120 klatkach na sekundę.

LG OLED i Dolby Vision w 120 Hz — po co to komu?

Obsługa obu trybów naraz została dodana z myślą o posiadaczach konsol. Xbox Series X|S już teraz radzi sobie ze 120 klatkami na sekundę w 4K w przypadku wybranych tytułów, a Microsoft już dawno temu zapowiedział Dolby Vision w grach. Dzięki aktualizacji webOS 6.0, czyli platformy Smart TV wybranej przez LG, posiadacze sprzętów nowej generacji z rodziny Xbox nie będą musieli wybierać między tymi dwoma trybami.

Wraz z obsługą Dolby Vision w 120 Hz nowa wersja webOS 6.0 przynosi kilka innych nowości, w tym nowe barwy dla funkcji Game Optimizer (fiolet, pomarańcz, zieleń). Do tego dochodzi nowe menu gry widoczne na dole ekranu. Do tego nie trzeba już będzie się ręcznie przełączać pomiędzy trybem Dolby Vision i AMD FreeSync. Po aktualizacji systemu do wersji 3.15.27 oba będą mogły być aktywne jednocześnie.

120 Hz i Dolby Vision w pierwszej kolejności trafi na dwa telewizory LG OLED: C1 i G1.

REKLAMA

Jak podaje serwis FlatpanelsHD, w pierwszej kolejności z aktualizacji systemu webOS 6.0 oznaczonej numerem 3.15.27 ucieszą się już dziś pierwsi posiadacze sprzętów marki LG z linii OLED na 2021 r., a konkretnie modeli LG OLED C1 i G1. Pozostałe mają otrzymać wersję beta oprogramowania w przeciągu miesiąca.

Jest też dobra wiadomość dla osób, które wybrały zeszłoroczne Smart TV tej firmy — telewizory z 2020 r. również otrzymają uaktualnienie dodające obsługę 120 Hz i Dolby Vision jednocześnie, a na pierwszy ogień pójdą modele LG OLED CX i GX. Niestety pozostałe nowości dostępne będą wyłącznie na telewizorach LG z 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA