REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Masz dość pandemii, Rosja ma propozycję. Kup sobie miejsce na statku kosmicznym Sojuz

Czasy się zmieniają. Coś, co kiedyś było dostępne tylko dla najlepszych, dla absolutnej elity, trafia właśnie pod strzechy. Oczywiście o ile pieniądze nie są dla ciebie problemem.

09.06.2021
19:35
Masz dość pandemii, Rosja ma propozycję. Kup sobie miejsce na statku kosmicznym Sojuz
REKLAMA

Nie bez przyczyny, astronauci postrzegani są na całym świecie jako najlepsi z najlepszych. Wszak aby zostać astronautą, trzeba być wyjątkowo sprawnym, poświęcić ciężkiej pracy całe życie, aby choć mieć nadzieję na wyjątkowo dużo szczęścia, które pozwoliłoby dostać się do elitarnego programu szkolenia dla astronautów.

REKLAMA

Astronauta? Wystarczy głęboki portfel

U progu trzeciej dekady XXI wieku możliwość lotu w kosmos nie zależy już od wyjątkowych predyspozycji, ale od głębokości portfela. Masz pieniądze, to polecisz w przestrzeń kosmiczną. Turystyka kosmiczna przestaje być tylko hasłem, a staje się rzeczywistością.

Już w ciągu kilku najbliższych miesięcy firma Blue Origin oraz firma Virgin Galactic rozpoczną pierwsze komercyjne loty kosmiczne. Co więcej, są one na tyle bezpieczne, że właściciele obu firm sami planują własne wycieczki w przestrzeń kosmiczną. Teraz na rynku pojawił się jeszcze jeden, zaskakujący gracz.

Po co masz lecieć nowymi wynalazkami? Poleć sprawdzonym Sojuzem

 class="wp-image-1198591"

Przez okrągłą dekadę rosyjska agencja kosmiczna dostarczała na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej amerykańskich astronautów. Po zakończeniu programu promów kosmicznych, NASA nie miała żadnego środka, którym mogłaby dostać się na orbitę. Z tego też powodu, agencja zmuszona była wykupywać drogie loty u konkurencji.

W maju 2020 r. na pokład stacji kosmicznej poleciał jednak statek Crew Dragon zbudowany przez SpaceX, a więc Amerykanie ponownie mogli zrezygnować z usług Rosjan, znacząco uszczuplając ich budżet.

Z tego też powodu rosyjska agencja kosmiczna zmuszona została do poszukiwania alternatywnych klientów.

Glavkosmos, firma należąca bezpośrednio do Roskosmosu, postanowiła zaoferować loty na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie swoich statków Sojuz.

Jeżeli masz już dość lockdownu oraz zamkniętych granic, wiemy jak zorganizować ci prawdziwie niezapomnianą podróż: poleć z nami w przestrzeń kosmiczną - taki komunikat pojawił się na koncie spółki na Twitterze.

- taki komunikat pojawił się na koncie spółki na Twitterze.

Na stronie programu można sprawdzić jakim statkiem można polecieć w kosmos, na czym będzie polegało szkolenie przed lotem i jakie zadania przyszły astronauta będzie wykonywał podczas swojego pobytu w przestrzeni kosmicznej.

Niestety cen biletu w kosmos nie podano, choć można bezpiecznie zakładać, że jeżeli ktoś musi pytać o cenę, to raczej nie jest to oferta dla niego.

REKLAMA

Osoby, które zdecydują się na taką wyprawę nie będą jednak pierwszymi turystami, którzy Sojuzem polecą w kosmos. W latach 2001-09 na pokładzie statku wielokrotnie znajdowali się turyści kosmiczni. Jedyna różnica polegała na tym, że tamte loty organizowała amerykańska spółka Space Adventures, która wykupywała miejsca w Roskosmosie. Teraz Rosjanie postanowili samodzielnie zadbać i za statek i za organizację wypraw tego typu.

To kto pierwszy? Proszę ustawiać się w kolejkę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA