REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Kto zrobi pierwszy film w kosmosie? To może nie być Tom Cruise

Otwierając ponownie stację kosmiczną na sektor prywatny, a tym samym na turystykę kosmiczną, NASA wygenerowała sporo zainteresowania wycieczkami w przestrzeń kosmiczną. W ubiegłym roku pojawiła się nawet informacja, że na ISS poleci Tom Cruise, aby nakręcić tam film. Pytanie, czy będzie tam jako pierwszy aktor?

14.05.2021
18:28
ISS staja kosmiczna przyszlosc stacji kosmicznej
REKLAMA

Od 2009 roku kiedy zamknięto stację kosmiczną na turystów, w przestrzeń kosmiczną nie poleciał żaden nieastronauta. Teraz z kolei co i rusz słyszymy o nowych kosmicznych misjach turystycznych. Już w lipcu należąca do Blue Origin rakieta New Shepard wyniesie na wysokość 100 km pierwszych turystów. Kilka miesięcy później, czwórka cywili poleci Crew Dragonem w trzydniowy lot orbitalny, a na styczeń zaplanowano lot pierwszych turystów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-1.

REKLAMA

Rosja na to: a my to co?

W czwartek przedstawiciele Roskosmosu poinformowali, że już 5 października planują wysłać na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 36-letnią rosyjską aktorkę Julię Peresild oraz reżysera, którzy nagrają tam fragmenty rosyjskiej space dramy „Challenge”. Producentami filmu są rosyjski kanał telewizyjny Channel One oraz szef Roskosmosu - Dmitrij Rogozin.

Ekipa filmowa rozpocznie szkolenie, testy, skoki na spadochronie i loty w stanie nieważkości już 1 czerwca, aby przygotować się na październikowy start na pokładzie statku Sojuz MS-19.

Turystyka pełną gębą

REKLAMA

To jednak niejedyny taki pomysł ze strony rosyjskiej. W trakcie tej samej konferencji przedstawiciele Roskosmosu poinformowali, że już 8 grudnia na pokładzie statku Sojuz MS-20 na pokład stacji kosmicznej poleci także japoński miliarder Yusaku Maezawa. Jeżeli macie wrażenie, że już gdzieś słyszeliście to nazwisko, to potwierdzam. Jest to dokładnie ten sam miliarder, który jakiś czas temu zapłacił Elonowi Muskowi za lot Starshipem dokoła Księżyca. Lot ten jednak jest planowany najwcześniej na 2023 rok, dlatego też Maezawa nie mogąc się go doczekać, postanowił na razie polecieć na pokład stacji kosmicznej. Maezawa poleci na pokład ISS wraz z producentem filmowym Yozo Hirano. Oboje rozpoczną swoje szkolenie w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą już za kilka tygodni. Cała „wycieczka na stację kosmiczną” potrwa 12 dni. Za realizację misji odpowiada firma Space Adventures, która już w pierwszej dekadzie XXI wieku organizowała wycieczki turystyczne na pokład ISS.

Czy turystyka kosmiczna może stać się kołem zamachowym dla rosyjskiego przemysłu kosmicznego? Trudno powiedzieć. Ostatnie lata to postępująca degeneracja rosyjskiej pozycji w tym sektorze. Przez ponad dekadę część środków finansowych Roskosmos pozyskiwał z wynoszenia amerykańskich astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym roku to źródło już wyschło wraz z pierwszym udanym startem statku Crew Dragon. Aktualnie Rosja stara się znaleźć dla siebie nowe miejsce. Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że Rosjanie chcą zrezygnować z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zbudować swoją. Chwilę później okazało się jednak, że Chiny nie chcą umożliwić Rosji możliwości wykonywania lotów na pokład swojej nowej stacji kosmicznej. Być może zatem turystyka kosmiczna (realizowana na pokładzie ISS, z której Rosja chce zrezygnować) pozwoli im utrzymać się na powierzchni. Póki co odpowiedzi na te pytania nie ma.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA