1. Spider's Web
  2. Technologie

Dlaczego warto kupować sprzęt od tego samego producenta? Są co najmniej trzy powody

Lokowanie produktu

Smartfony nie są dziś samotnymi wyspami w kieszeniach użytkowników. Producenci dbają o to, by oprócz telefonu dostarczyć klientom cały ekosystem produktów. I zwykle jest wiele korzyści wynikających z korzystania ze sprzętów jednego producenta.

24.05.2021
9:03
Trzy powody, dla których warto kupić akcesoria do smartfona tego samego producenta

Jako tester sprzętów zwykle każde urządzenie mam z „innej parafii”. Smartfon wyprodukował kto inny niż słuchawki, zegarek czy opaska pochodzą od jeszcze innego producenta. To zaś oznacza konieczność instalowania osobnych aplikacji dla każdego z urządzeń, a okazjonalnie nawet problemy z połączeniem.

 class="wp-image-1706895"

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy każdy gadżet nosi logo tej samej marki. W ostatnich tygodniach miałem okazję spędzić sporo czasu z ekosystemem Oppo, na który składały się:

Istnieją wymierne korzyści z korzystania z urządzeń, które od początku zostały zaprojektowane z myślą o wspólnym działaniu. Znalazłem co najmniej trzy argumenty, by „wejść” w ekosystem jednego producenta, zamiast kupować każdy sprzęt od kogoś innego.

Powód nr 1 - prostota połączenia

Parowanie urządzeń Bluetooth bywa bardzo uciążliwe. Wejdź w ustawienia, znajdź produkt na liście, wprowadź kod potwierdzający, pobierz aplikację producenta, zaloguj się na konto tejże aplikacji… zważywszy na fakt, że musimy to robić przy każdym urządzeniu osobno, cały proces robi się czasochłonny i męczący.

 class="wp-image-1682037"

Zupełnie inaczej jest gdy wszystkie sprzęty wykonał jeden producent. Na przykład słuchawki Oppo Enco X dzięki funkcji Fast Pair łączą się ze smartfonem tuż po pierwszym otwarciu etui - na ekranie wyświetla się animacja i wystarczy zatwierdzić połączenie. Do obsługi słuchawek nie jest też wymagana żadna dodatkowa aplikacja, bo wszystkimi funkcjami sterujemy z poziomu ustawień, dostępnych w menu Bluetooth.

 class="wp-image-1706880"

A jeśli jakiś gadżet - np. opaska lub zegarek - potrzebują dedykowanej aplikacji, to mając smartfon tego samego producenta zwykle znajdziemy aplikację zainstalowaną na smartfonie, lub smartfon pobierze ją automatycznie. Nie ma potrzeby przeszukiwać Sklepu Play w poszukiwaniu odpowiedniego programu, co często bywa uciążliwe, zwłaszcza gdy dany producent ma kilka różnych aplikacji dla różnych urządzeń. Kupując gadżet tej samej marki co smartfon oszczędzamy sobie tego bólu głowy.

 class="wp-image-1706883"

Powód nr 2 - spójna estetyka = większa intuicyjność

Może nie myślimy o tym aspekcie w pierwszej kolejności, ale większość ludzi (tak sądzę i sam tak mam) preferuje, gdy akcesoria, z których korzystają na co dzień, nie tylko prezentują się elegancko, ale także do siebie pasują. Gdy każdy sprzęt jest z innej fabryki, bardzo trudno osiągnąć to estetyczne „zen”. Co innego, gdy każdy sprzęt wyszedł spod rąk tych samych projektantów, dbających o to, by urządzenia idealnie ze sobą harmonizowały.

 class="wp-image-1706886"

W przypadku sprzętów Oppo widać to np. na przykładzie stylistyki interfejsu aplikacji HeyTap Health, dopasowanej wizualnie do Color OS. W aplikacji, a także na tarczach opaski Oppo Band czy zegarka Oppo Watch znajdziemy też te same motywy przewodnie, np. charakterystyczny wzór dziennej aktywności.

 class="wp-image-1706889"

Ma to znaczenie nie tylko pod względem wizualnym, ale także funkcjonalnym - sięgając po różne urządzenia tego samego producenta znajdziemy znajome funkcje i znajomą nomenklaturę; o wiele łatwiej jest się odnaleźć w takim spójnym ekosystemie, niż w szeregu urządzeń, na których każda funkcja może nosić inną nazwę lub być umiejscowiona w innym polu interfejsu. Rynek urządzeń ubieralnych przeżywa aktualnie rozkwit, zatem dla nowych użytkowników doświadczenie jednego look&feel sprawi, że nabycie umiejętności obsługi nowego urządzenia będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Powód nr 3 - prostota przesiadki

Elektronika z czasem się zużywa, po prostu nudzi lub dezaktualizuje, bo pojawiają się nowe, ciekawsze rozwiązania. Innymi słowy: często wymieniamy sprzęty na nowe, a każda zmiana urządzenia na nowe oznacza ponowną konfigurację i połączenie sprzętów ze sobą.

 class="wp-image-1706877"

Dzięki wspomnianej wyżej prostocie parowania sam proces przesiadki staje się bardzo prosty, ale nie mniej istotna jest prostota przeniesienia zapisanych danych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku urządzeń do monitorowania aktywności, jak opaska czy zegarek.

 class="wp-image-1706874"

Jeśli np. zmienimy smartfon na nowy, to chcemy, aby w aplikacji monitorującej nasze zdrowie nadal widniały dane zebrane przez opaskę. W przypadku aplikacji HeyTap Health odbywa się to automatycznie, jeśli tylko zalogujemy się na swoje konto na smartfonie. Po ponownym sparowaniu opaski z nowym telefonem wszystkie nasze dane, zapisane treningi etc. pojawią się w aplikacji, bez żadnego dodatkowego wysiłku z naszej strony.

 class="wp-image-1675500"

To tylko niektóre z powodów, dla których warto korzystać ze sprzętów od jednego producenta.

Korzyści z posiadania sprzętów tej samej marki jest oczywiście więcej i zwykle ujawniają się one po dłuższym czasie użytkowania. Czasem to drobiazgi, a czasem zupełnie nowe funkcje, które producent wprowadza do swoich urządzeń. Czasem to np. synergia możliwości - dla przykładu posiadacze OPPO Watch mogą uruchomić zdalnie migawkę aparatu w smartfonie.

Oczywiście zbudowanie spójnego ekosystemu akcesoriów nie jest możliwe w przypadku każdego producenta smartfonów, bo nie wszyscy mają w swoim portfolio dodatkowe akcesoria. Jednak w przypadku takich producentów jak Oppo, którzy oferują bogaty ekosystem urządzeń skupionych dookoła smartfonów, zdecydowanie warto postawić na sprzęty z tym samym logo.

*Materiał powstał we współpracy z marką Oppo

Lokowanie produktu
Najnowsze