REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Elon Musk mówi: „Weź czerwoną pigułkę”. Twórcy Matrixa reagują

Elon Musk zdecydowanie lubi znajdować się w centrum uwagi. Twórca SpaceX oraz Tesli poradził 34 milionom osób obserwujących jego profil na Twitterze, aby wzięli czerwoną pigułkę.

18.05.2020
14:00
Elon Musk mówi: „Weź czerwoną pigułkę”. Twórcy Matrixa reagują
REKLAMA
REKLAMA

Oczywiście, w pierwszym odruchu większość ludzi skojarzy to zdanie z klasyczną już (serio? Matrix należy już do klasyki?) sceną z filmu Matrix z 1999 r., w której Morfeusz mówi Neo, głównemu bohaterowi, że dotychczas żył w symulacji komputerowej. Teraz jednak może zdecydować czy chce pozostać w tej sytuacji, nigdy nie dowiadując się, jak wygląda rzeczywistość - wtedy powinien wziąć niebieską pigułkę, czy też chce poznać bardzo niewygodną prawdę - co oznacza, że powinien wybrać pigułkę czerwoną.

Weź niebieską pigułkę, a historia się skończy, obudzisz się we własnym łóżku i uwierzysz we wszystko, w co zechcesz. Weź czerwoną pigułkę, a zostaniesz w krainie czarów i pokażę ci, dokąd prowadzi królicza nora - mówi Morfeusz.

W USA czerwona pigułka ma jeszcze jedno znaczenie

W Stanach Zjednoczonych stwierdzenie, że ktoś wziął czerwoną pigułkę oznacza także, że ktoś przeszedł na stronę Republikanów, stał się zwolennikiem prezydenta Donalda Trumpa lub wspiera organizacje broniące... praw mężczyzn.

Takie wykorzystanie tej kultowej frazy związane jest z działem TheRedPill na portalu Reddit. Czym jest TheRedPill? To strona skupiająca osoby (zakładam, że w dużej mierze mężczyzn), które uważają, że kobiety mają lepiej niż mężczyźni, całe społeczeństwo jest nastawione przeciwko mężczyznom, a feminizm jest szkodliwą ideologią, którą należy zwalczać.

Nic więc zatem dziwnego, że amerykańscy konserwatyści i zwolennicy Partii Republikańskiej uznali, iż Musk przechodzi na ich stronę. Córka prezydenta Donalda Trumpa, Ivanka Trump szybko podała dalej tweeta Muska, dopisując „Już wzięłam!”.

Twórcy Matrixa mają jednak inne zdanie

Na entuzjastyczną reakcję Ivanki zareagowała Lilly Wachowski, jedna z autorek kultowego Matrixa. Ewidentnie nie spodobało jej się wykorzystanie cytatu z filmu i odpisała Ivance: „Fuck both of you”.

Komentarz wyraźnie wskazuje, że Wachowski zdecydowanie nie należy do zwolenników Donalda Trumpa... albo Elona Muska. Albo obydwu panów.

Elon Musk intensywnie tweetuje

Elon Musk w ostatnich kilku tygodniach wielokrotnie rozładowywał swoją złość na Twitterze. W ubiegłym tygodniu nazywał obostrzenia związane z pandemią korona wirusa „faszystowskimi”, po czym stwierdził, że przeniesie fabrykę Tesli z Kalifornii do Teksasu, a w końcu uznał, że przywróci produkcję Tesli pomimo obostrzeń, a jeżeli policja będzie chciała kogoś aresztować za złamanie zakazu, to ma aresztować jego samego.

REKLAMA

W sumie nawet dobrze, bo jest o czym pisać.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA